Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

- 11/03/2012
8,20(5 oy)

Peter Jackson’ın “Cennetimden Bakarken” filmiyle ilgili verdiği bir röportajda, edebiyat uyarlamaları ile ilgili gösterdiği çok güzel bir örnek vardı: “Bir filmin uyarlaması, o kitapla ilgili bir hatıradır sadece.” demişti ünlü yönetmen. Bu cümle edebiyat uyarlamalarında beklentilerin hangi ölçüde ayarlanması gerektiğini ve ortaya ne çıkabileceğini gösteriyordu aslında.

“Harry Potter” serisinin sinema uyarlamasında saatlerce süren okuma serüvenlerini perdede birebir görmek isteyen küçük ve genç okurlar seriye büyük bir köstek oldular en başından beri. “Harry Potter”ın bir imzaya sahip olmamasından ziyade hep kitaplarla bir türlü koparamadığı bir bağı var gibiydi. Bir türlü bağımsız olmayı beceremedi. Üstelik yapımcılarının sık sık “Hem kitabı okuyanlara, hem de okumayanlara hitap ediyoruz” nidalarına rağmen okurlar bir türlü tatmin olmadı. Serinin bu denli vasat bir final yapacağı da çok belliydi. Ve öyle de oldu.

“Harry Potter ve Ölüm Yadigarları”nın ikinci ve son halkasının en göze batan kusuru, “dengesiz” oluşu. İlk bir saatinde görsel efektlerin dibine kadar kullanıldığı gösterişli bir kargaşa izliyoruz fakat hemen arkasından filmin üzerine oturan dinginlik bir türlü kalkmak bilmiyor. Kimi zaman “Matrix”i dahi andıran diyaloglarla bu tekdüzelik belki de en başından beri beklenen Voldemort – Potter kapışmasını bile heyecan vericilikten uzak tutuyor.

Snape’le ilgili ortaya atılan iddiaların da ayyuka çıktığı yapımda malum bir finalin yanında bir zaman sıçrayışı da izliyoruz ki hiçbir sürpriz içermeyen finalin hayal kırıklığına eklenen bu sıçrama, tatminsizliği daha da arttırıyor.

Esasen film tek başına vasatın altında bir yapıt da değil fakat üzerinde fırtınalar koparılan bir seri de olmadı son tahlilde. Yapımcılar elde ettikleri gelirle amaçlarına ulaşmış gibi görünüyor fakat bundan bir 20 sene sonra bu seriyi kim oturup da en başından izler, bilemiyorum.

Filmin yönetmeni, bir kez daha serinin belki de en sıradan filmine imza atan David Yates. Senaryo yazarı ise en başından beri değişmeyen isim Steve Kloves. Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Gary Oldman, John Hurt, Ralph Fiennes ve Michael Gambon gibi çoğu önceki filmden alıştığımız isim de oyuncu kadrosunda yerini almış bir kez daha.

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 | Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 Yorumları

Yorum Yok


+ sekiz = 17

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri