Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 1 | Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1

- 04/12/2010
7,00(12 oy)

Hollywood’un neticede bir ticarethane olması genelde pek algılanamayan bir durum. Stüdyoların müdahaleleri seyircilere güzel göründüğü için bu duruma pek de aldırmıyorlar haliyle. Fakat tüm oyuncuları ve orijinal eserinin yazarı İngiliz olan bir yapımda bulunan Hollywood parmağı, bir efsaneye dönüşebilecek bir seriyi böyle rezil rüsva bir noktaya da getirebiliyor.

Gelmek istediğim mesele Harry Potter’ın “görkemli” vedasının ilk ayağı olan “Harry Potter and the Deathly Hallows-Harry Potter ve Ölüm Yadigarları”nda kendini gösteriyor. Serinin geri kalan altı filminde en çok eleştirilen film Columbus’un yönettiği “Harry Potter ve Felsefe Taşı” idi. Gerekçesiyse filmin daha çok çocuklara hitap ediyor oluşuydu. Harry büyüdü ve hikayedeki gelişim de buna paralel olarak değişti. Son yapıma kadar belirli belirsiz bir karanlık ton dahi görülüyordu seride. Fakat belli ki yaş sınırı meselesine takılmamak ve daha fazla gişe yapabilmek için Harry Potter serisinin sondan bir önceki filmi Ölüm Yadigarları kendine bir nevi otosansür uygulamış ve seride geriye doğru telafi edilemeyecek bir düşüşe imza atmış. “Aman çocukları ürkütmeyelim” ilkesiyle yola çıkan bir filmden fazlasını beklemek/almak da haksızlık olurdu zaten.

Seride daha önceki her filmde başarılı bir alan görmek mümkündü neredeyse. Fakat burada serinin bütün güzellikleri törpülenmiş gibi. Azkaban Tutsağı’ndaki gibi bir korku havasını kimse beklemiyor zaten ama film ne gerilimin hakkını verebiliyor ne de aksiyonun. Çok az olan aksiyon sahneleri bilgisayar efektlerinin yapaylığına ve gösteriş budalalığına kurban gitmiş. Belirli bir akıcılıktan söz etmek de mümkün değil. Gerilimli! konusuna rağmen karanlık tonunu tamamen yitiren yapım keskin bir espiri anlayışından da çok uzak. Üstelik pek bir lafı edilen Hortkuluklar bile korkutucu veya etkileyici olmuyor, olamıyor. Bunun yanında seride pek şahit olmadığımız bir şekilde Harry ile Hermione arasında adı konulmamış bir yakınlaşma oluyor fakat film açtığı her sayfaya yaptığı gibi bunu da hemencecik kapatıveriyor. Yine Snape’e ve Belatrix’e oldukça az yer verilirken hikaye daha çok Harry ve Hermione’nin macerası şeklinde ilerliyor. Diğer film için izleyenleri heyecanlandırmak isteyen bir finalle de kapanıyor. Bu filmden sonra ilerisi için ne kadar heyecanlanabilirseniz artık…

Bu aralar vizyona giren film medya aracılığıyla “görkemli veda” , “müthiş finale doğru” gibi süslü cümlelerle tanıtılmaya çalışılıyor. Seriyi takip eden biri olsanız bile filmi izlemek için DVD’sinin çıkmasını beklemek daha akıllıca olabilir. Neticede para kolay kazanılmıyor! Ayrıca ülkemizde film pek çok salonda dublajlı gösterilmekte. Dublajlı gösterim yapılan bir salona gidecekseniz Ron’a yapılan berbat seslendirmeye de maruz kalacaksınız. Ayrıca dublajlı salonları şu aralar sinema kültüründen nasibini almamış ve belli ki birçoğu, aileleri tarafından “saldım çayıra, Mevlam kayıra” düsturuyla yetiştirilen ve tıpkı “Grown Ups” filmindeki gibi elektronik bağımlısı çocuklar dolduracağı için filme konsantre olmak oldukça zor oluyor. Zaten filmin sinir bozuculuğunun yanında bir de bu işgalden etkilenmenizi gerektirecek bir sebep yok. O yüzden sinemaya muhakkak gidecek olsanız bile vizyon tarihinden itibaren en az on gün beklemenizde yarar var.

Filmde yine David Yates’in yönetmenliği kendini hissettiriyor. Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Bonnie Wright, Evanna Lynch, John Hurt, Tom Felton, Michael Gambon, Maggie Smith, Natalie Tenna, Robbie Coltrane, Mark Williams ve Bill Nighy filmin oyuncu kadrosunu oluşturuyor.

Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 1 | Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1 Yorumları

Yorum Yok


− bir = 8

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri