Harry Potter and the Chamber of Secrets | Harry Potter ve Sırlar Odası

- 07/08/2010
7,67(9 oy)

Serinin ikinci filmi “Harry Potter and Chamber of Secrets – Harry Potter ve Sırlar Odası”, ilk filme göre her açıdan daha doyurucu bir yapım.

Filmin yönetmen koltuğunda ilk filmde olduğu gibi Chris Columbus oturuyor. Oyuncu kadrosunda gözle görülür bir değişim de yok. Daniel Radcliffe, çocuk oyunculardan en başarılısı görünen, Ron karakterini canlandıran Rupert Grint, Emma Watson, Richard Griffiths, Fiona Shaw, Alan Rickman, Kenneth Branagh ve Richard Harris filmde yer alan oyuncular.

İlk filmde Harry Potter, kendisine zulmeden akrabalarından kurtulmuş ve Hogwarts okulunda yepyeni bir hayata adım atmıştı. İkinci filmin başlangıcı da ilk filmden pek farklı olmuyor. Harry tatil sebebiyle eski evine geri dönmüş ve yine aynı yaklaşıma maruz kalmakta. Fakat bu sefer bu evden uzaklaşması fazla uzun sürmüyor. Okuluna geri döndüğünde Harry, yine kendini soru işaretleriyle dolu bir maceranın içinde buluyor. Bu sefer görevi, okulun geleceğini riske atan sırlar odasının gizemini çözmek…

Hemen belirtelim yönetmen Columbus, ilk filme oranla işini daha ciddiye almış görünüyor. Başlangıcından itibaren filmde iyi bir görüntü yönetmenliği gözümüze çarpıyor. Bunun yanında filmin mizahi yönü de ilk filme oranla çok daha keskin. Buna rağmen filmin bir nebze karanlık bir yanının bulunduğu da söylenebilir. Yani bu sefer Columbus, yaptığının bir eğlencelik değil aynı zamanda bazı gerekleri olan bir sinema yapıtı olduğunun bilincinde.

İlk filmde daha çok Harry’nin yeni hayatına uyum sürecini ve okuldaki gruplar arasındaki çekişmeyi izlemiştik. Bu sefer Harry’nin daha büyük dertleri var. Okuldaki birçok büyücü adayını tehdit eden bir lanetin peşinde koşan Harry, bir efsaneye göre varolduğu iddia edilen ve varisinin gelmesiyle içindeki kötülüğün özgür kalacağı rivayet edilen bir oda ile uğraşıyor. Tabii bu mücadelede kadim dostları Ron ve Hermione de ona eşlik ediyorlar. Bu sebeple bu filmde eğitim süreci yerine okulun geleceğini ilgilendiren bu olayı daha fazla görüyoruz. Bu yapımda da tıpkı ilk filmde olduğu gibi faili meçhul bazı olaylar mevcut.Burada ilginç olan,okulun tecrübeli tüm öğretmenlerinin yaklaşan tehlike ile ilgili hiçbir şey yapmaması. Hepsi “galiba okulu kapatacağız” deyip en kolay yolu seçerken,okulda pek eski olmayan üç öğrenci, hayatlarını tehlikeye atıp okulu kurtarmaya çalışıyorlar. Öğrencilerin kolayca çözdüğü bazı sırları, tecrübeli hocalarının çözememesi de ayrıca ilginç. Hikaye kurgusu gereği gerçekleşen bu olaylar, dikkatli izleyiciyi rahatsız edebilecek derecede eğreti duruyor maalesef. Sanırım serinin ilerleyen filmlerinde de bunlardan farklı olaylar gerçekleşemeyecek.

Karakterlerin üzerinde de durulan filmde,bir ara kahramanımız Harry,hangi tarafta olduğuyla ilgili bir ikileme bile düşüyor. Kendini bir ara Slytherin grubunun bir mensubu sanan Harry’nin sırrı finalde ayyuka çıkıyor.

Son olarak “Harry Potter ve Sırlar Odası”nın sinemasal değerinin ilk filme oranla daha yüksek olduğunu yineleyelim ve serinin geri kalanı için umut verdiğini belirtelim.

Harry Potter and the Chamber of Secrets | Harry Potter ve Sırlar Odası Yorumları

Yorum Yok


yedi + = 11

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri