Happy Feet | Neşeli Ayaklar

- 15/09/2011
7,80(5 oy)

“Neşeli Ayaklar, sadece bu yılın en iyi animasyon filmi değil, son dönemlerde yapılan en iyi animasyon film.”  Lou Lumenick, New York Post

Üç çılgın Mad Max filmi çekmiş bir yönetmen olan George Miller’ın kariyerinde ki tek animasyon film olan Happy Feet/Neşeli Ayaklar basit ama bir o kadar da ilgi çekici bir hikâyeye sahip.

Tüm bireylerin güzel şarkı söyleyerek eşlerini bulduğu bir toplumda şarkı söyleyemediği için sosyal ortamından dışlanan penguen Mumble’ın sonradan önemli bir göreve dönüşen yolculuğuna şahit oluyoruz filmde.

Penguenler âleminde hayatın ilerleyebilmesi penguenlerin şarkı söyleme kabiliyetlerine bağlı ve her penguen sesleri ile eşini buluyor. Mumble ise bu konuda çok talihsiz. Çünkü o şarkı söyleyemediği için kendine bir eş bulamayacak ve hiçbir zaman kendi ailesi kuramayacaktır. Ancak onun çok yetenekli olduğu başka bir şey vardır. Mumble, harika bir step dansçısıdır. Fakat ailesi ve arkadaşlarına göre dans etmenin penguen dünyasında hiçbir yararı yoktur.

Penguen-gibi-olmayan-davranışlar yüzünden İmparatorlar diyarından atılan Mumble, Ramon’un liderliğindeki Adelie Amigolar’la tanışır ve Guru penguen Lovelace’ın danışmanlığından yararlanmak ister. Mumble, Lovelace ve Adelie Amigolar’la birlikte, uçsuz bucaksız buzullarda destansı bir yolculuğa çıkar ve sadece kendi olarak dünyada her zaman fark yaratabileceğini kanıtlamaya çalışır…

Film penguenler üzerinden insanları anlatıyor aslında. Kendimizi onların yerine koyduğumuzda verilmek istenen mesajı çok daha iyi anlıyoruz. Toplumda yaygın olan “Animasyonlar çocuklar içindir!” kanısının tersine bu film sadece çocuklar için değil ayrıca büyüklerin izlemesi gerekende bir film. Çoğu kişi animasyon filmlerine eğlenceli sahneler ve keyifli dakikalar için gider. Happy Feet, ise bu konuda beklenenden çok daha fazlası.

Ayrıca filmin müzikleri kadar Step üstadı Savion Glover ve ekibinin motion capture tekniği kullanılarak hareketlerinin yakalanmasıyla yaratılan dans sekansları da oldukça keyifli ve başarılı.

Açıkça söylemek gerekirse neşeli ayaklara ve kalbe seslenen şarkılara sahip bu penguenleri izlerken ritim tutmamak ve keyif almamak imkânsız…

Happy Feet | Neşeli Ayaklar Yorumları

Yorum Yok


− bir = 0

Happy Feet | Neşeli Ayaklar Filmi Detayları

isimli yazarın diğer yazıları

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri