Hall Pass | Açık Çek

- 14/11/2011
2,67(3 oy)

Günümüz sitcomlarına bakarsak sadece 20 dakika içinde izleyeni 20’den fazla kez güldürme yetkinliğine sahip olduğunu görüyoruz. Artık her şeyin vahşi bir rekabet alanına dönüştüğü bu günlerde, komedide de ileri adım atmamak gözden düşmek için yeterli bir sebep olabiliyor.

“Theres Something About Mary”de sadece, meşhur “saça sürülen sperm” esprisiyle bile uzun süre konuşulan Farrelly Kardeşler Bobby ve Peter Farrelly, arada gözden kaçan “Fever Pitch” gibi yüksek kalite işlere imzalarını koysalar da eski ihtişamlarından uzakta seyrediyorlardı uzunca bir süredir. İşte bu vaziyette ortaya çıkan “Hall Pass” sanki sinemacı Kardeşlerin kredilerinin artık tükendiğinin bir emaresi gibi.

Her şeyden önce sanatçıların zamanla yaşadıkları olgunluklar, kimi için hayırlı olsa da özellikle müzik camiasındaki isimlerin pek yararına olmaz bilindiği üzere. Farrelly Kardeşler de bir olgunluk işine imza atmışlar sanki. Filmin konusu da orta yaşlı seks düşkünü iki erkeğin, eşlerinden izin alarak bir hafta boyunca yapmak istedikleri çapkınlık üzerine kurulu. Farrelly Kardeşler orta yaşlı erkeklerin uçkur düşkünlüğü sorununu ortaya koyarken sanki eski mizah anlayışlarından da uzaklaştıklarını haber veriyorlar. Öyle ki, durmadan komik duruma düşen karakterler, komedi oluşturmaktan ziyade “komik oluyorlar” ve içine düştükleri durumdan gelen espriler de pek neşeli olamıyor. Bir tanıdıkları hakkında konuşurken kameraya yakalanan iki erkek veya uyuşturucu kullandıkları için yaşadıkları hassasiyet bugüne kadar defalarca kez işlenmiş meseleler kaldı ki. Ayrıca iki kafadarın bir türlü istedikleri kadını elde edememeleri de devamlı olarak araya giren tatsız tesadüflerden kaynakalanıyor. Yoksa bir süre sonra amaçlarına ulaşabilecekleri ayyuka çıkıyor. Sürekli bir patlama noktası, bir çıkış kapısı bekliyoruz ama nafile. Herhalde geçen yıllar Farrelly Kardeşleri olgunlaştırmış olacak ki, artık eski sulu şakalarına yüz vermiyorlar. Yeni tarzları ise başarıdan uzak. Belki de sorun ele alınan karakterlerin fazla yaşlı gösterilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Owen Wilson dahi sanki normal halinden on yaş daha ihtiyar gibi duruyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Owen Wilson ve Jason Sudeikis’in yanı sıra, kendisine bir kariyer dahi inşa edemeden olgun kadın rollerine girmek zorunda kalan Christina Applegate ve Jenna Fischer isimleri dikkat çekiyor.

Hall Pass | Açık Çek Yorumları

Yorum Yok


bir + 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri