Grbavica

- 15/07/2012

Savaş sonrasında geçmişte yaşanan acıları unutmaya çabalayan ve hali hazırdaki zorluklarla başa çıkmak için mücadele veren insanların konu edildiği “Grbavica”da henüz ilk sahnede hüzünlü bir şarkı eşliğinde savaştan etkilenen kadınları izliyoruz. İlk anlarda bu sahneden derin anlamlar çıkarmamız mümkün olmuyor. Ekrandaki tüm kadınlar birbirine benziyor sanki. Ortak noktaları da haksız bir savaştan yaralı olarak çıktıkları, bir daha eskisi gibi olmayacakları vs. Fakat “Grbavica”yı mevcut durumundan çıkaran bir sürprizi var. Filmin finalinde gelen bu sürprizin ardından aynı kadınları bir kez daha görüyoruz ve bu sefer filmin baş karakteri Esma, bu bir nevi destek grubundaki sözcü oluyor. Esma’nın hikayesini dinlerken ilk karede gördüğümüz kadınlara yine şahit oluyoruz fakat ekrandakiler artık o kadınlar değil. Esma’nın sırrı ortaya çıkınca sanki tüm kadınların acıları ve yaşadıkları derinleşiyor. Hepsinde yüzeysel ve tekdüze görülen acılar üç boyutlu bir hale geliyor ve anlıyoruz ki durum sandığımızdan çok daha vahim ve hepsinin içinde bir savaş buhranından çok daha fazlası var. Filmin bu çok şık hamlesi karakterlerle izleyici arasında müthiş bir empati öyküsü kuruyor.

Açıkçası savaş sonrası bunalımı daha önce anlatılmamış bir konu değil. “Ağustos’ta Rapsodi”de örneğin “Grbavica”dakine benzer bir tema, daha farklı motiflerle işlenmişti. “Grbavica”nın yaptığı ise biraz daha lokal bir kaynağa inmek ve öyküyü bir “kadın draması” haline sokmak oluyor. Esma’nın biraz erkeksi ve ergenlik çağına yavaş yavaş adım atmak üzere olduğundan olsa gerek, sorunlu kızının izinden de çocuklardaki bu acıyı perdeye yansıtıyor. Çocukların hepsinin şehit bir babası olması ve birçoğunun babasının mezarını dahi bilmemesi, üstelik bunların çok normal karşılanması da yaşanılan savaşın vahşetini de gözler önüne seriyor.

Yukarıda belirttiğimiz konular ilginizi çekiyorsa “Grbavica” hoşunuza gidecektir. Yine de yapımın bir şaheser güzelliğinden uzakta durduğunu söyleyelim.

Filmin yönetmeni ve senaristi Jasmila Zbanic. Oyuncu kadrosunda Mirjana Karanovic, Luna Mijovic ve Kenan Catic gibi isimler var.

Grbavica Yorumları

Yorum Yok


× 6 = kırk iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri