Gravity – Yerçekimi

- 20/01/2014
10,00(1 oy)

Üç boyutlu olarak vizyona girip, bu teknolojiyi en iyi kullanan filmlerden biri olduğu söylenen “Gravity”yi üç boyutlu izlemedim ne yazık ki. Fakat filmi bu “üç boyut” teknolojisine sıkıştırmak da doğru değil zaten.

 Gravity

Uzay gibi koskoca bir mecrada “sıkışmışlık” hissini yaratıyor her şeyden önce film. Biraz klişe geçen ilk beş dakikanın ardından, bir görevdeyken yaşanan aksilik sonucu uzay boşluğunda salınmaya başlanan Ryan (kendisi kadın – Sandra Bullock) çaresizliğin her türlüsünü yaşatıyor izleyene bu esnada. Filmin adının “Yerçekimi” olması da müthiş isabetli olmuş. Ryan uzay boşluğunda salınırken izlemesi gereken rotayı takip etmek için acımasız bir serüvenin içinde buluyor kendini. Aslında tüm filmin uzay boşluğunda geçmesi, izleyenin seyir zevkini arttırıyor. Her şeyden önce teknolojinin sinema sektöründe kullanılabilecek düzeyde bu denli ilerlediğini görmek, daha da önemlisi bu kullanım hakkının emin ellere teslim edildiğini bilmek başlı başına sevindirici. Uzay boşluğunda Ryan’ın maruz kaldığı olaylardaki görsel şölen, daha önce “Avatar” dahil hiçbir filmle karşılaştırılabilecek cinsten değil. Evet, belki filmin Oscar adaylıklarında adından sık söz ettirmesi, Hollywood’un üç boyut teknolojisini bir kurtuluş reçetesi olarak görmesinde yatıyor. Fakat “Gravity” bırakın üç boyutu falan, görsellikte sinema sanatının sınırlarını zorlayan bir film. Sanki sinema değil de başka bir şey izlediğimiz. Tüm bunlar olurken karakter gelişimini, Ryan’ın kırılganlıklarını, umutsuzluğunu, Dünya’ya özlemini de yoğun bir duygusallıkla görüyoruz. Kısacık süresinin bir maraton koşusu gibi uzun hissedilmesi de buna bağlı belki de.

 Gravity

Evet dediğimiz gibi, “Gravity” gerçek manada sinema sanatının sınırlarını zorluyor. Hatta şimdiden konuşmak çok doğru değil belki ama “Star Wars” vakti zamanında nasıl bir devrim yarattıysa, “Gravity” de aynı devrimi yaratacak gibi görünüyor. Hollywood’un halen böyle bir film çıkarabiliyor oluşu da, hem onlar hem de ana akım filmleri sevenler için hoş bir gelişme.

 Gravity 3

Oyuncu kadrosunda Sandra Bullock ve George Clooney yer alıyor. Yönetmen ise, bu filmle hak ettiği övgüyü nihayet alan bir isim, Alfonso Cuaron. Kendisinin “Son Umut” filmi, imdb.com’un en iyi 250 listesinin cılkı çıkmadığı zamanlarda da bu listede duruyordu. Yönettiği Harry Potter serisinden “Azkaban Tutsağı” bile kamera kullanımıyla diğer filmlerden ayrılıyordu. Tarzına göre senaryo seçen Cuaron, “Gravity”de yine kesintisiz sahneler izletiyor bize. Üstelik bu sefer filmin yapısına hiç olmadığı kadar yakışıyor bu kullanım. Senaryoyu da Jonas Cuaron’la birlikte yazmış kendisi. Filmin 10 Oscar adaylığı bulunduğunu da hatırlatalım son olarak, En İyi Film dahil. 

Gravity – Yerçekimi Yorumları

Yorum Yok


sekiz − 1 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri