"> ">

Gran Torino

- 31/08/2009
8,30(10 oy)

“Gran Torino” gücünü büyük ölçüde Clint Eastwood‘un (aynı zamanda filmin yönetmeni) oyunculuğundan alıyor. Film ayrıca samimi ve duygusal yapısıyla da öne çıkıyor.

“Gran Torino”da Kore gazisi Walt Kowalski’nin, Hmong halkına mensup komşularıyla ilişkisi anlatılıyor. Sıkı bir milliyetçi olan Kowalski, başlangıçta komşularıyla arası kötü olsa da, çocuklarıyla da arası kötü olduğundan ve eşi de kısa süre önce vefat ettiğinden, “yalnızlığına yenilip” komşularını tehdit eden başka bir Hmong çetesi vesilesiyle komşularıyla yakınlaşıyor.

Clint Eastwood’un canlandırdığı Kowalski karakteri, daha önce birçok Hollywood yapımında karşımıza çıkan “huysuz ihtiyar” denebilecek türden tipik bir karakter. Ama Clint Eastwood, Kowalski karakterini canlandırırken ustalığını konuşturmuş. Belki bu karakteri başka aktörler de başarıyla canlandırabilirdi ama muhtemelen Clint Eastwood kadar “samimi” olamazlardı.

Kaldı ki filmin başarısı da büyük ölçüde samimi olmasından kaynaklanıyor. Yoksa bazı yan karakterler ve hikayedeki birkaç unsur dışında, Kowalski’nin mahallenin “bekçiliğini” yapması gibi, karşımızda duran çok farklı bir öykü değil.

Film, Kowalski üzerinden Amerika’da görülen “hoşgörüsüzlüğü” de yansıtıyor perdeye. Tarihinde birçok savaş barındıran Amerika’da, baş karakterin Kore gazisi olması ve Kowalski’nin tabiriyle etrafındaki “çekik gözlülere” önyargılı bakması elbette ki tesadüf değil.  Kowalski’nin komşularıyla yavaş yavaş anlaşmaya başlaması da, bu önyargının ne kadar gereksiz olduğunu gösteriyor. Yani filmin iddiası bu.

Uzun lafın kısası, birçok Eastwood filmi gibi “GranTorino” da izlenmeye değer. Belki kolay tahmin edilebilse de, Eastwood’un başarılı yönetmenliği sayesinde etkileyici bir final izliyoruz. Eastwood, yönetmenlik kariyerine, bu başarıyla devam ederse, belli ki ileride yönetmenlikteki ustalığıyla anılan bir oyuncu olacak.

Gran Torino Yorumları

Yorum Yok


dört + = 12

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri