Good Bye Lenin! | Elveda Lenin

- 03/04/2010
9,50(2 oy)

“Good Bye Lenin-Elveda Lenin” dokunaklı, yürek burkan ve her karesinde “tam kapasite” çalışan bir film.

“Good Bye Lenin!”in başrolünde “Inglourious Basterds-Soysuzlar Çetesi”nden hatırlanabilecek olan Daniel Brühl var. Katrin SaB, Chulpan Khamatova, Maria Simon, Florian Lukas, Alexander Beyer ve Michael Gwisdek de kadroda yer alan isimler. Filmin yönetmeni Wolfgang Becker.

Film 1978 yılında start alıyor. Alexander Kerner (Daniel Brühl) hikayesini o yıllardan anlatmaya koyuluyor. Almanya’nın uzaya kozmonot gönderdiği ve Berlin Duvarı’nın henüz yıkılmadığı yıllarda Alexander ve ailesi bir kriz yaşıyorlar. Babaları evi terk edince, annesi de bir süre ruhsal sorunlarla boğuşuyor. Alex ve kız kardeşi de bu sebeplerden ötürü küçük yaşlarda, yaşlarının ötesinde bir sorunla karşı karşıya kalıyorlar. Bu giriş bölümünden sonra 1989 yılında açıyoruz gözümüzü. Almanya’da sosyalizmin hüküm sürdüğü yıllarda Alex’in annesi her zaman yaptığı gibi sosyalizmi daha çekici kılmak için uğraş verirken kalp krizi geçiriyor ve 8 ay komada kalıyor. Bu sırada Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla ülkede kapitalizm rüzgarları esiyor. Alex, annesi uyandığında çok az bir ömrü kaldığından ve annesinin kalan sayılı günlerini daha mutlu yaşamasını istediğinden kapitalizmin kazandığı hükümdarlığı sosyalist annesinden saklamak için büyük bir özveri göstermeye başlıyor…

Yapım, Almanya’da yaşanan değişim yıllarını fon alarak bir anne-oğul, daha doğrusu bir aile hikayesine el atıyor. Filmin güzel tarafı, her izleyicinin mutlaka kendinden bir parça bulabiliyor oluşu. Bu tarihi öyküde fedakarlık, dram, duygusallık, komedi ve hatta gerilim bile var. Filmin doruk noktasına ulaştığı yerler sırtını drama yasladığı anlar oluyor. Alex’in annesi için, çevresindeki herkese rağmen didinip durması yalın bir anlatımla konu ediliyor.

Hiçbir oyuncunun “sanal durmadığı” yapımda Almanlar’ın popüler yıldızı Daniel Brühl’ün oyunculuğuna özellikle dikkat edilmeli.

Filmin tarihi bir öykünün tüm detaylarına sahip olması, akıcılığı ve “göz yaşartacak dercede gerçek” bir öyküsü var. Hiçbir abartıya kaçmıyor, aksine var olanı gösterip tercihi izleyiciye bırakıyor.

Kısacası izlememiş sinemaseverlerin adını mutlaka bir yerlere not etmesi gereken bir film “Good Bye Lenin!”.

Good Bye Lenin! | Elveda Lenin Yorumları

2 Yorum


sekiz × 4 =

  • gazete keyfi 14 Nisan 2010 9:41

    Bu filmi nereden temin edebiliriz gerçekten merak ettim

  • okuyucu 14 Nisan 2010 15:26

    DVD’si bulunabilir herhalde,çok eski bir film değil.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri