Gone Girl – Kayıp Kız

- 06/03/2015
8,50(2 oy)

90’larda arka arkaya çektiği başyapıtlarla ödül törenlerinde olmasa bile ana akım seyircinin gönlünde zirveye yerleşen David Fincher, 2000’lerde belirgin bir biçimde ivme kaybetti. Bu kez ödül törenlerinde boy göstermeye başlayan sinemacı, 2014 yapımı “Gone Girl”le üzerindeki ölü toprağını da silkelemeye girişti.

 Gone Girl

“Gone Girl”ün gidişatını açık etmeden yorum yapmak biraz zor. Yine de kısaca değinmeye çalışalım. Sorunlu bir evlilik yaşayan Nick’in, her sene olduğu gibi çeşitli oyunlar hazırladığı bir evlilik yıldönümünde eşi, evindeki kaçırılma emareleriyle birlikte ortadan kaybolur. Karısına olan sevgisinin zaten tüketmek üzere olduğunu anladığımız Nick, duruma pek de üzüntüyle yaklaşmaz fakat yazdığı kitaplar sayesinde çevrede belirli bir sempati taşıyan eşi Amy’e olan sevgi nedeniyle tüm gözler Nick’in üzerindedir. Polisin soruşturmayı büyütmesi, medyanın yönlendirmesi, Nick’in umursamaz tavırları ile yeni ipuçları elde edildikçe bütün oklar Nick’e yönelmeye başlar. Bu sırada, o ana dek pek bilgi sahibi olmadığımız Amy’yi de tanımaya başlarız.

 Gone Girl

Filmin yarısına gelmeden bir kırılma noktası mevcut. Herhalde benim gibi Nick’in yaşadığı debdebeyi eğlenceli bulan izleyenler için en kötüsü, bu kırılmanın biraz çabuk ortaya çıkması. Ben Affleck’in donuk mimikleriyle bugüne kadar sergilediği en manidar rollerden biri olan Nick Dunne performansı, dakikalar geçtikçe izleyeni etkileyen ve şaşırtan bir hal aldıkça, tahmini çok da zor olmayan bir kırılma noktası, hikayenin büyüsünü bir nebze de olsa kaçırıyor. Bundan sonra da bir gizem – gerilim hikayesinden ziyade bir casusluk filminin içinde gibi hissediyoruz kendimizi. Rosamunda Pike’ın Oscar adaylığı da kazandığı müthiş performansıyla parıldadığı bu bölüm, zekice yazılmış bir senaryoyla buluşma imkanı sunsa da, dediğim gibi film ilk anlarındaki perfromansına ulaşamıyor bir türlü.

 Gone Girl

Son yılların en çarpıcı, bir o kadar da tedirgin edici finallerinden biriyle noktalanan “Gone Girl” seyirciyi alışılmadık bir öykünün içine sokarken, elinden kahvesi düşmeyen polis gibi klişelere de başvuruyor. Mutlu aile kalıplarını tersyüz edip, birbirinin kopyası filmler arasında en azından ciddi bir alternatif sunuyor. Nick’in hikayesinde medyanın ve provokasyona hazır toplumun başlattığı cadı avı, Nick’in barındırdığı sırlarla oluşan gerilim, her daim hissedilen karanlık ton görülmeye değer. Yine de büyük beklentilerle izlememekte fayda var.

Filmin belli başlı rollerinde Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry ve Kim Dickens var. Senaryo Gillian Flynn’e ait.   

Gone Girl – Kayıp Kız Yorumları

5 Yorum


dokuz + 1 =

 • sinema akademi 7 Ekim 2015 15:41

  İstediği eğitimi yıllardır alamayanların imdadına özel ders hizmetimiz yetişiyor.Türkiye’nin en iyi eğitmenlerinden ders alma fırsatı ile profesyonel bir oyuncu olmak ve dizi ve sinema filmlerinin en iyi oyuncularından biri haline gelmek artık çok kolay!
  Daha fazlası için tıklayın: http://www.sinemaakademi.com.tr/ozel-oyunculuk-dersi/
  ‪#‎sinemaakademi‬ ‪#‎özelders‬ ‪#‎oyuculuk‬

 • Abdurrahman 2 Mart 2016 10:54

  Herbalife Shake, veya Herbalife ile tanışmanızın vakti geldi

 • Kayıp Kız Türkçe Dublaj izle 17 Mart 2016 14:22

  Film gerçekten izlenmesi gereken bir film. Elinize sağlık.

 • aysee 24 Eylül 2016 10:45

  harika bir yazı teşekkürler :) birbirinden harika içeriklerin, dizi-film önerilerinin ayrıca müzik listelerinin olduğu bloğuma göz atmalısınız :) https://sofistikedusunur.blogspot.com

 • ahmet 13 Haziran 2017 13:22

  filmi http://www.filmslab.co da izlemiştim güzel film

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri