Gölgesizler

- 20/01/2012
7,00(8 oy)

“Gölgesizler”i izledikten sonra insan ister istemez hemen filmde ne olup bittiğini anlamak için bir rehber arıyor. “Gölgesizler” bir edebiyat uyarlaması. Fakat asıl mesele “Gölgesziler”in bir buçuk saate sığamayacak bir yapıda oluşu. Hikayede roman yazmak isteyen bir adamın kurguladığı bir hikayeye odaklanıyoruz mesela. Ama bu hikayede yer alan biri bir şekilde, yazarın kafasında kurduğu köyü ziyaret ediyor. Dolayısıyla sahte olan da gerçek görülen de karışıyor. Şöyle söyleyelim, hikaye hakkında bir altyapıya haiz değilseniz filmin şifrelerini çözerken kendinizi bir Lynch yapımında dahi hissedebilirsiniz.

Bunun yanında yönetmenin de çok sık değindiği bir politik altyapısı var filmin. Lakin sanki esas olan bu altyapı değil de köyde yaşayan karakterlerin ikiyüzlülüğü gibi duruyor. Devlet yapısı ve insanların devletin gözündeki değerleri manidar bir sahneyle sert bir biçimde eleştiriliyor eleştirilmesine de seyircinin kafasında duran soru işaretleri daha çok hikayenin nerede sonuçlanacağına kilitleniyor. Tabii dediğimiz gibi, o da hikaye hakkında bir altyapınız varsa oluyor. Yoksa “burada neler oluyor?” duygusuyla etrafa bakınabilirsiniz bir buçuk saat boyunca.

Filmin işini şansa bırakmayan iki alanından biri oyuncu tercihleri. Hepsi çok nitelikli ve tanıdık olan isimler çok başarılı işler çıkarıyorlar film boyunca. Diğer konu ise teknik olarak müthiş bir görsellik yakalanmış olmasında yatıyor. Pırılı pırıl bir karanlık görüntü, filmin sonunda da işaret ettiği gibi bir yerlerde yaşanıyor olması muhtemel hikayesine fazlasıyla hizmet ediyor.

Eğer bir filmi çözümlerken yardımcı unsurlardan yararlanmayı pek beğenmiyorsanız “Gölgesizler”i tavsiye edemeyeceğiz. Ama Ümit Ünal’ın bilmece gibi filmi, Türk sinemasında farklı bir yerde duruyor.

Filmin yönetmeni Ümit Ünal aynı zamanda senaryo yazarı. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Hakan Karahan, Ertan Saban, Arsen Gürzap, Altan Erkekli, Ahmet Mümtaz Taylan ve Ahmet Özaslan yer alıyor.

Gölgesizler Yorumları

1 Yorum


9 × = yetmiş iki

  • senbilirsinabla 21 Ocak 2012 21:53

    Film Festivalinde yönetmen Ümit Ünal’ın çektiği “Almanya’da Doğu’nun Kafka’sı olarak nitelendirilen Hasan Ali Toptaş’ın 1994’te Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazanan, aynı adlı romanından…” uyarlandığı belirtilen Gölgesizler’i görüp beğenen “abla”, Emek’ten çıkar çıkmaz Mefisto’ya dalıp satın aldığı Gölgesizler romanını bitirir.

    Fikrince, sinemaya uyarlanırken kitaba -olayların aktarılışı açısından- sadık kalınmışsa da, muhteşem betimlemelerle dolu anlatımın -ki kitap aslında budur-, filme, bilinen ya da bilinmeyen, hiçbir biçimde aktarılması mümkün değil! İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın 41. sayfasından, “…Ağlamadı ama, ona herkesten farklı görünmekten çekinerek herkesteki anlamsızlığa bürünerek bekledi. Kunduracı gelişinin nedenini pençeli ayakkabılara benzeyen çok kullanılmış bir gülüşün ardına gizleyerek kapıdan girdi…” Gelişigüzel birkaç satırla, yazarın üslûbuna bir örnek vermek isteyen “abla”, diğer filmlerini beğendiği, ustalığına saygı ve hayranlık duyduğu Ümit Ünal dahil, hiçbir yönetmenin, kitaptaki anlatımı lâyıkıyla yansıtabilecek oyunculuk elde edemeyeceğinden emin!

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri