Girl with a Pearl Earring | İnci Küpeli Kız

- 22/02/2010
7,00(3 oy)

Ünlü ressam Vermeer’in yine ünlü bir tablosunun ortaya çıkışını, dönemin sosyal hayatını ön planda tutarak anlatan yönetmen Peter Webber, iyi oyuncu kadrosuna rağmen doyurucu bir filme imza atamamış.

Bir edebiyat uyarlaması olan filmin oyuncu kadrosunda Scarlett Johansson, Colin Firth, Tom Wilkinson, Judy Parfitt, Cillian Murphy ve Joanna Scallan gibi yetkin isimler yer almakta.

Filmde, Vermeer’in halen en önemli eseri sayılan “İnci Küpeli Kız” tablosunu nasıl oluşturduğu anlatılıyor. Griet (Scarlett Johansson) adlı hizmetçinin, Vermeer’in evine hizmetçi olarak gelmesiyle başlayan hikaye, özellikle ilk bölümlerinde filmin iskeletinden oldukça kopuk kalıyor. Bunun yerine evde yaşanan efendi-uşak ilişkisine ve Griet’in etrafı tanımasına odaklanıyor film. Zaman ilerledikçe Griet ile Vermeer arasındaki ilişki dallanıp budaklandıkça film asıl meselesine doğru yol almaya başlıyor ama filmin başında izleyiciyi soktuğu, hikayenin geçtiği evdeki o bunaltıcı atmosferi yok edemiyor yönetmen Peter Webber. Arada müzik kullanımı konusunda da oldukça ihmalkar davranıyor. Malum finale vardığımızda bile gereken patlamayı yaratamayınca, filmin akıcı olmayan öyküsü de iyice sırıtır oluyor.

Bunun yanında bir dönem filminin gerektirdiği neredeyse tüm şartları taşıyor film. Özenli kostüm çalışması, “efendilerin” doğal kibirliliği gibi ayrıntılar başarıyla aktarılıyor. Vermeer’in eşini film boyunca yalnızca bir “çocuk yapma makinesi” olarak lanse eden yönetmen, finalde O’nun öfkesine yer verince, bu öfkenin bir manası da olmuyor. Filmdeki küçük çocukların sürekli yüzlerinde taşıdıkları şeytani bakışlar da ayrı bir gariplik teşkil ediyor.

Uyarlama sırasında çıkan sıkıntıların filme zarar verdiği aşikar olan yapım, yer aldığı her filme ayrı bir parıltı veren Tom Wilkinson’ı bile yeterince kullanamıyor. Yine de Vermeer’in hayatını merak ediyorsanız ilginizi çekebilir.

Girl with a Pearl Earring | İnci Küpeli Kız Yorumları

Yorum Yok


beş × = 10

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri