Girl, Interrupted | Aklım Karıştı

- 10/12/2009
8,00(4 oy)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, pek ilgi çekici değil. Yine de oyuncu kadrosundaki isabetli seçimler, filme bir şans vermenizi sağlayabilir.

İntihar eğilimli biri olan Susanna’nın (Winona Ryder) bir akıl hastanesine yattıktan sonra başından geçenlerin anlatıldığı filmde, daha çok hastaların kendi aralarındaki ilişkilerine yer veriliyor. Hikayenin odağında Susanne var. Hastanede yaşananları daha çok onun gözünden izliyoruz. Hastane Susanna’ya başlangıçta -doğal olarak- çok tuhaf gelse de, Lisa’nın (Angelina Jolie) hastaneye getirilmesiyle işin rengi değişiyor. Lisa, hastaneden, yine yapacağı gibi, daha önce de kaçma denemeleri gerçekleştirse de her seferinde yakalanıp yeniden hastaneye konulmuş. Konuşmalarıyla, diğer hastaları “baştan çıkaran” bir tip Lisa. Öyle ki çoğu hasta, kendi gözünde onu bir lider olarak görüyor. Hastaların hemşire ve doktarlara karşı gösterdikleri her “etkinlikte” Lisa başı çekiyor. Susanna da başlangıçta ona uyum gösterse de, bir süre sonra onun kendisi ve diğer hastane sakinleri için faydalı olup olmadığını sorgulamaya başlıyor…

Filmin başrollerinde Winona Ryder ve Angelina Jolie var. Clea DuVall, Brittany Murphy, Elisabeth Moss, Jared Leto ve Whoopi Goldberg de filmde yer alan diğer oyunculardan bazıları. Hastaları idare etmeye çalışan iyi niyetli hemşire rolünde Whoopi Goldberg karşımıza çıkıyor. Jared Leto da, Susanna’nın eski sevgilisi rolünde konuk oyuncu olarak filmde yer almakta.

Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Filmin yönetmen koltuğunda James Mangold oturuyor. Mangold’u “3:10 to Yuma” ve “Walk the Line-Sınırları Aşmak” gibi başarılı işlerden hatırlayabilirsiniz. Genel olarak “iyi” nitelendirmesi yapılabilecek bir Yönetmen Mangold. Son zamanlardaki çıkışı da başarısını ispatlıyor. Ama bu filmde, elindeki malzemenin başarı için yeterli olmadığı ortada. Buna rağmen, yaptığı isabetli oyuncu tercihlerine sırtını yaslayarak, filmi ayakta tutmaya çalışıyor. Nispeten bu işin üstesinden geldiği de söylenebilir.

Akıl hastanesinde geçen gerçek bir hikayenin, kağıt üstünde, bir film için iyi bir tema olabileceği düşünülse de, bu filmde bu formül tutmuyor. Yine de filmi izleyip beğenirseniz, Milos Forman’ın bir sinema klasiği olan “One Flew Over the Cuckoo’s Nest-Guguk Kuşu” filmini de, eğer izlemediyseniz  hararetle tavsiye ederim.

Girl, Interrupted | Aklım Karıştı Yorumları

Yorum Yok


+ altı = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri