Get Smart | Akıllı Ol

- 04/10/2011
4,00(5 oy)

Artık casus filmlerinin dahi kendine çeki düzen verdiği zamanımızda “Get Smart” doğrudan bu türün klişelerini sergileyip izleyeni eğlendirmeyi amaçlayan bir komedi. Fakat kusurları oldukça fazla.

“Get Smart” büyük bir komedi olmayı zaten amaçlamamış gibi görünüyor tamam ama filmin aksiyon dozu komedi yönünü solluyor. Kahkahalarla gülünebilecek bir iki espiri mevcut fakat bunun dışında sergilenen yegane numara hafif aksiyon sahneleri. Filmde Maxwell,yani Max (Steve Carell) ve Ajan 99 (Anne Hathaway) birer komedi unsuru değil. Film bu açıdan puan topluyor fakat film ne zekice espriler içeriyor ne de eleştirilerini incelikli gösteriyor. Örneğin Maxwell’in “James Bond’u hiç sıçan ve pislik içinde görmedim” cümlesi izleyicisini fazla zeki görmediğinin bir kanıtı.

Ayrıca “Get Smart” fazla ciddi olmasa da kendine bir siyasi mizah alanı da açıyor. Savaş alanında tehditleri değerlendiren Amerikalıların birbirleriyle kavgası ve her ülkeye yapılan tehditleri üstlenmeleri de oldukça hoş göndermeler. Ayrıca ajanların “Rus” takıntıları ve filmde karşı cephede yer alanların gereksiz kötülüğü de casus filmlerinin yanında 2. sınıf Amerikan aksiyon filmlerine gönderme olarak algılanabilir. Düşmanların! işlerini bitirdikleri binayı neden yaktıkları meçhul fakat bu, sözünü ettiğim aksiyon filmlerinde böyle oluyordu genelde! Fakat filmin bu siyasi içeriği de ne yazık ki “hafifliği” sebebiyle gölgede kalıyor. Finalde yer alan sahne, bilerek mi yapılmış bilinmez ama, “Kartal Göz” filmini oldukça anımsatıyor.

Filmin yönetmeni Peter Segal. Oyuncu kadrosu ise Steve Carell, Anne Hathaway, Alan Arkin, Dwayne Johnson, Terence Stamp ve James Caan’den oluşuyor.

Get Smart | Akıllı Ol Yorumları

Yorum Yok


2 × iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri