"> ">

Frost/Nixon

- 29/07/2009
7,00(5 oy)

Her ne kadar Nixon hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmasam da, sanırım Amerikan tarihini en çok etkileyen başkanlar arasında ilk sırada. Genel olarak ilk pek sevilmediği de ortada. Öyle ki “Watchmen”i izleyenler, filmdeki en karikatürize tipin Nixon olduğunu hatırlayacaktır. O kadar çizgiroman karakterinin içinden “sipsivri” burnuyla sıyrılmayı başarmıştı!

Belli ki Ron Howard da Nixon destekçisi biri değil. Zaten film, en başından beri Nixon’la arasına bir mesafe koyuyor. Bunun yanında belirli bir açıdan tarafsız kalmayı başarıyor. Frost’un yanında olsa da asla Frost’un “tarafında” olmuyor.

Filmde, başkanlıktan istifa etmek zorunda kalan Richard Nixon, kendisini “aklayabilmek” için, bu işlerde pek deneyimi olmayan David Frost’un röportaj teklifini kabul ediyor. Bundan sonra da, röportajlar sırasında iki tarafın “çatışmasına” şahit oluyoruz.

Filmin genel olarak bir belgesel çerçevesinde durması, oldukça akıllıca. Karakterlerin “şimdiki zamandan” o günleri anlatmaları, başka herhangi bir filmde sırıtabilirdi çünkü.

Frost’un Nixon’la yaptığı röportajlar dört bölümden oluşuyor. Filme damgasını vuran bölüm ise “Watergate” skandalının konuşulduğu son bölüm. Frost, biraz tutarsız bir kişilik izlenimini veriyor. Röportajlara başlayabilmek için harcadığı çaba, röportajlar başladıktan sonra yerini manasız bir tembelliğe bırakıyor. Son röportaja bilenen Frost, nihayetinde Nixon’la baş edebilecek “olgunluğa” erişiyor.

Nixon’la Frost arasında, röportajlar boyunca bir soğuk savaş sürmekte. Röportajlar da silahsız bir düello şeklinde geçiyor adeta. Nixon, hitabet yeteneği kuvvetli biri olarak lanse edilmiş.

Filmin asıl meselesi olan bu “düello” biraz daha uzun tutulabilirmiş aslında. Özellikle ilk üç bölümün sadece sonuç kısmını görebiliyoruz neredeyse. Son kısımda “Frost’un yükselişi” önemli bir yer tutmakta. Belki de yönetmen Ron Howard, Nixon’ın baskın olduğu kısımları kısa tutarak seyircinin Nixon’a fazla “bağlanmasını” istemiyordur. Bu sebeple de Frank Langella’nın müthiş oyunculuğuna daha fazla tanık olamıyoruz maalesef.

Film müthiş oyuncu kadrosu ve müthiş oyunculuklar barındırıyor. Ama şu da bir gerçek ki; Sam Rockwell, artık daha baskın karakterlerde ve daha fazla “başrolde görünmeyi” hak ediyor.

Politikaya ilgi duymayıp, Amerikan tarihiyle ilgili fazla bilgisi olmayanlar da filmden hoşlanabilir. Yalnızca “sadeliği” ve “mükemmel oyunculukları” ile de ilgiyi ve övgüyü hak ediyor. Ron Howard da, belki de kariyerinin en iyi noktalarından birinde duruyor.

Frost/Nixon Yorumları

Yorum Yok


− 5 = üç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri