From Paris with Love | Paris’ten Sevgilerle

- 27/06/2010
4,40(5 oy)

Sinemaseverlerin yüksek tempolu aksiyon “Taken”dan hatırlayabileceği Pierre Morel’in yönettiği “From Paris with Love-Paris’ten Sevgilerle”, yönetmenin son yıllarda oluşturduğu anlatım dilinden uzaklaşmayan bir yapım.

Pierre Morel, sokaklarına aşina olduğu Paris’te çektiği filminde, diğer filmlerindekilere benzer bir atmosfer oluşturuyor. Zaten konu da oldukça müsait. Ajanlık görevinde yükselmek isteyen James’in (Jonathan Rhys Meyers) hiç beklemediği anda aldığı bir görevde, sıradışı ortağı Charlie’ye (John Travolta) ayak uydurmaya çalışması konu ediliyor.
Bir Luc Besson hikayesinden uyarlanan filmde John Travolta, göründüğü ilk andan itibaren farkını hissettiriyor. Yani onun bu 2010 yapımı filmde yaptığı seçim, Mel Gibson’un “Edge of Darkness”ındaki gibi ters tepmiyor. Yüksek aksiyonlu sahnelere her seferinde kendinden birşeyler katan usta oyuncu, Meyers ile de iyi bir kimya yakalamış.
Filmde Morel’in ileride klasikleşmesi mümkün olan araba takip sahnelerine filmin sonlarına doğru rastlıyoruz. Filmin en büyük kusuru ise eli yüzü düzgün bir Müslüman karakterin var olmuyor oluşu. Filmde görülen tüm teröristler Arap ve Müslüman. Dolayısıyla siyaseten hassas izleyicinin bu fikri ne kadar kanıksayacağı şüpheli. Bir sürprizin yaşanacağını beklemek de boşuna zira en düzgün Müslüman karakterin altından bile bir anda bir terörist fırlayıveriyor.
Filmin bir diğer aksayan yönü de yine Travolta’nın oynadığı Charlie karakterinde kendini gösteriyor ki, Charlie tek kişilik bir ordudan farksız. Bu iş için özel olarak yetiştirilmesi ona bir takım süper özellikler kazandıracak değil haliyle.  Fakat Charlie bunun aksine önüne kaç kişi çıkarsa çıksın haklayıveriyor. Yine de temposu yoğun bir aksiyon filminde bu çok da göze batacak bir terslik olmasa gerek.
Morel, Charlie’yi yeni tanımaya başladığımız kimi aksiyon kısımlarında, anlık ağır çekimlere de yer veriyor. Ama bunu yaparken Zack Snyder gibi on saniyelik bir sahneyi iki dakikada anlatmak değil amacı. Daha çok meraklı izleyiciye ufak çaplı bir şov izletmek.
Filmde John Travolta ve Jonathan Rhys Meyers’ın yanı sıra Kasia Smutniak, Richard Durden,Yin Bing,Eric Godon, François Bredon ve Amber Rose Revah gibi isimler de var.
Sonuçta Luc Besson’un elindeki malzeme son yıllarda sık sık olduğu üzere maharetli bir yapıya bürünemiyor. Morel de bu vaziyetin farkında sanırım. Bu sebeple sonuçta ortaya çıkan film, sosyal mesajları yönünden fazla ciddiye alınmaması gereken fakat iyi oyunculuklar, kaliteli aksiyon ve araya giren birkaç sürpriz ile, kimi zaman gerilim dozu da artan orta halli bir seyirlik oluyor. Aksiyon tutkunları muhakkak ilgi göstermeli.

From Paris with Love | Paris’ten Sevgilerle Yorumları

Yorum Yok


8 + = onbeş

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri