Friends

- 01/02/2007
8,52(25 oy)

Friends… Bir Efsane… En çok güldüren… Güldüren ve mutlu eden… Karakterleriyle aranızda özel bir bağ kurabilmeyi başaran… İzlemeye başlayınca bölümler ardı ardına gelen ve sonsuza dek sürse izlenebilecekmiş hissi veren… Bitmesinden korkularak idareli izlenen… Son bölümüyle birlikte insanı hüzne gark eden… Ve sonra tekrar tekrar izlenen ve yine de güldüren bir efsane.

Friends, 1994-2004 yılları arasında 10 sezon olarak yayınlanmış, NewYork’ta yaşayan üçü erkek, üçü kadın, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamlarını konu alan bir dizi.

Dizinin ifade ettiği anlamın kelimelerdeki karşılığını bulabilmek oldukça zor. Rachel Green (Jennifer Aniston), Monica Geller (Courteney Cox), Phoebe Buffay (Lisa Kudrow), Joey Tribbiani (Matt LeBlanc), Chandler Bing (Matthew Perry) ve Ross Geller (David Schwimmer). Dizinin anlamı bu karakterlerin samimiyetinde saklı belki de. Şimdi bir bölüm daha çekseler, herhangi bir konu dahi olmasa ve sadece Central Perk’de oturup konuşsalar, izlemeye bile kıyamayacağım bir bölüm olur. Sanıyorum ki aslolan karakterlerin varlığı…

Esprileri zekice ve gülmekten kırıp geçiren bir düzeyde, esprilerin karakterlere uyumu ise muhteşem, romantik ve drama yönü merakımızı besliyor, oyunculuklar ise birinci sınıf.

Yine de bazı yan etkiler gösterebilen bir dizi. Önceleri friends izleyen arkadaşlarınızla espri ile atışmaya başlamak; sonraları ise Chandler sendromuna kapılarak etrafınızdakilere zekice ama alaycı ve garip espriler yapmak, muhatabınızın anlamsız bakışlarına rağmen kendinizden emin umursamazca devam etmek olası yan etkilerinden biri.

Birçok ünlüyü konuk eden dizi, Ursula ile Mad About You dizisine sebep ilişkisiyle; Joey ile Joey dizisine sonuç ilişkisiyle bağlı. Uzatmayalım. Janice’in o cırtlak sesiyle ‘Oh! My! God!’ deyişini bile özledik. Tekrar tekrar izlemekten öte çözüm yok…

Soundtrack: Friends | The Rembrandts | I’ll Be There for You

Friends Yorumları

8 Yorum


iki + = 11

 • bronze 5 Şubat 2007 15:28

  Ne denir, ne yazılabilir ki Friends hakkında. Gerçekten de bir efsane demekten daha güzel bir tanım yok. Etkisini uzun süre üzerinizden atamayacağınız belki de hiç atamayacağınız ve sizden bir parça olabilecek bir yapım. Chandler gibi espri yapıp, joey gibi anladım gülüşü yapmaya başladınız mı artık kurtuluş yolunuz kalmamış demektir :)

 • ipek 18 Şubat 2007 23:46

  friends gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisidir. friends öylesine izlenmez. ya izlemezsin ya da bağımlısı olursun.tüm karakterlerin ayrı bir özelliği var.yani bazen konuşmasalar bile onların bi bakışından kopabilir friends izleyenleri.izlemeyenler çokk şey kaçırdınz bence

 • selcan 22 Mayıs 2007 0:46

  frıends gerçekten efsane bır dızıydı. izlemeyenler cok sey kaybeder. ross, rachel, joey ve dıgerlerı kolay kolay unutulmaz. tekrar baslayacak dıye bır duyum aldım. umarım baslar.

 • abdullah 18 Ekim 2007 21:56

  şarkının söözlerini nete nasıl bulamam yaa  bu arada yorumuna her kelimesinde katılıyorum ;)

 • yavuztoy 18 Şubat 2008 23:57

  bence de oldukça güzeldi, eni den başlar mı bilmem ama linkleri isteynlere verebilirim
  yavuz_toy@hotmail.com 

 • sinema 21 Nisan 2008 14:43

  böle güzel şeylerin hep bir sonu oluyor istemesek de keşke bitmeseydi

 • koobee24 16 Ocak 2009 21:10

  friends tüm zamanların en güzel komedi dizisi lafı bile hakaret gibi geliyor kesinlikle en güzel dizi. bu diziyi anlatmak için gerçekten kelimeler yetmiyor. bu kadar özel, sıcak müthiş karakterlere sahip bir şey daha bulmak imkansız. friends’i izlemeyi düşünen arkadaşlara tavsiyem önce diğer dizileri iyice bir izleyin çünkü bu diziyi izledikten sonra artık başka bir diziyi beğenebileceğinizi pek zannetmiyorum.

 • Omer 15 Ocak 2010 0:23

  Süper Dizi bide ince espiriler yapıyolar valla izlenecek dizilerin başında bence..

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri