Flight – Uçuş

- 23/08/2013

“Forrest Gump” ve “Cast Away” gibi harika filmlerin yönetmeni Robert Zemeckis uzunca bir süredir animasyon filmlerle haşır neşir oluyordu. Bu filmler de izleyicilerden olağan dışı bir tepki almayıp, bir süre sonra unutulup gidiyordu. Yönetmen en nihayetinde alışık olduğumuz alana yumuşak bir iniş yaptı.

 Flight

“Flight” ortalamanın üstüne pek çıkamayan ve bunun için de özellikle çabalamayan bir film aynı zamanda. Sanki yönetmen Zemeckis özellikle temkinli davranıp hikayeyi fazla bölmemiş ve izleyeni büyülemeyecek ama aynı zamanda tatmin edecek bir filme imza atmış.

Filmin konusu medyada biraz yanlış aks ettirildi diye düşünmekteyim. Alkollüyken pilotluğunu yaptığı uçağın düşmesi sonucu başı derde giriyor pilot Whip Whitaker’ın. Lakin uçağı başarılı bir şekilde zemine indirmeyi başarıyor ve sadece 6 kişi can veriyor bu kazada. Whip medya tarafından çoktan kahraman ilan edilirken biz kazanın pilotaj hatasından mı kaynaklandığını yoksa Whip’in gerçekten bir kahraman mı olduğunu kimi zaman düşünüyoruz. Yani, mesela “Doubt” filmindeki gibi bütün bir film boyunca iki görüş arasında gidip gelmiyoruz. Bunun yerine alkolle yıllardır sorunları olan Whip’in bu bağımlılığıyla mücadelesini, yaşadığı gelgitleri, eski karısı ve çocuğuyla olan sorunlu ilişkisini ve yeni arkadaşıyla kurmaya çalıştığı bağın bağımlılık duvarına nasıl tosladığını görüyoruz. Yani filmin uçak kazası kısmı ikinci planda kalıyor ve belki de bile isteye felakete veya da bakış açısına göre kurtuluşa doğru sürüklenen Whip karakterinin yaşadıkları filmin merkezine oturuyor.

 Flight

“Flight” belirttiğimiz üzere üst düzey bir çalışma değil. Yönetmen Zemeckis’in ısınma turları attığını bile söyleyebiliriz. Lakin pek çok kalburüstü filmin yönetmeni olan Zemeckis’in eski günlerine dönme ihtimalini uyandırdığı için bile sinema dünyasında önemli bir yer kaplamakta şu an “Flight”.

Filmin oyuncu kadrosunda Denzel Washington, Nadine Velazquez, Kelly Reilly, John Goodman, Bruce Greenwood ve Don Cheadle isimleri var. 

Flight – Uçuş Yorumları

Yorum Yok


altı − = 5

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri