Flags of Our Fathers | Atalarımızın Bayrakları

- 05/05/2007
8,54(13 oy)

İkinci dünya savaşına iki farklı cepheden bakmamızı sağlamaya çalışan Clint Eastwood yapımı filmler. Bu filmleri birbirinden ayrı tanıtmak yönetmenin yapmaya niyetlendiği işe de ters olacağından ben de birleştireyim istedim.

Sahnelerimize önce Flags of Our Fathers (Atalarımızın Bayrakları) düşüverdi, Amerikan cephesinden İkinci Dünya savaşının görünümü, arkaplanında ülkenin durumu, önplanda adada savaşan askerlerin psikolojisi ve öne çıkan 3 askerin hayatına odaklanma ile geçen bir film. Savaş sahneleri çok abartılı olmamış fakat flashback tarzındaki geri dönüşler atmosfere girmenize engel olabiliyor. Filmin temelde eleştiri odaklı olması nedeniyle tamamıyla bir savaş filmi olarak göremiyorum, zaten bu keskin eleştirileri yüzünden Oscar adaylığını bile kaybeden film Amerika’da yeterince gişe başarısı (33 milyon $) elde edemedi.

Flags of Our Fathers filminin benim için en kötü yönü çok kişinin ön planda yer aldığı benzeri filmlerde de olduğu gibi birden bazı isimlere yoğunlaşılması ve “ya bu hangisiydi” diye kendi kendime sormam oldu ki sonradan öğrensem de tat tuz kalmıyor böyle olunca. Diğer taraftan filme yoğunlaşmanızı engelleyen sürekli gelgitler de sinir bozucu oluyor.

Yazının sonrası için;

Letters from Iwo Jima | Iwo Jima’dan Mektuplar

Flags of Our Fathers | Atalarımızın Bayrakları Yorumları

1 Yorum


7 × = yirmi bir

  • Ruhumuzla Hayatı Yaşamak Adına » Blog Archive » FLAGS OF OUR FATHERS & LETTERS FROM IWO JIMA 18 Ekim 2007 15:43

    […] Sahnelerimize önce Flags of Our Fathers (Atalarımızın Bayrakları) düşüverdi, Amerikan cephesinden İkinci Dünya savaşının görünümü, arkaplanında ülkenin durumu, önplanda adada savaşan askerlerin psikolojisi ve öne çıkan 3 askerin hayatına odaklanma ile geçen bir film. Savaş sahneleri çok abartılı olmamış fakat flashback tarzındaki geri dönüşler atmosfere girmenize engel olabiliyor. Filmin temelde eleştiri odaklı olması nedeniyle tamamıyla bir savaş filmi olarak göremiyorum, zaten bu keskin eleştirileri yüzünden Oscar adaylığını bile kaybeden film Amerika’da yeterince gişe başarısı (33 milyon $) elde edemedi. (okumaya devam…) […]

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri