Field of Dreams | Düşler Tarlası

- 23/09/2010
6,50(2 oy)

Tüm işleyişsizliğine ve abartılı fantastik öğelerine rağmen “Field of Dreams-Düşler Tarlası” izleyenin zihninde yer edebilen bir yapım.

Amerikan spor filmlerinin en büyük sorunu,herhalde neredeyse tamamı ile yerel olmasından kaynaklanıyor. Rugby gibi az bilinen sporlar bir nebze katlanılabilir olabiliyor fakat beyzbol, tahminimce tüm dünyada, Amerika dışında alıcısı bulunmayan bir spor. “Field of Dreams”de beyzbol baş unsur oluyor. Tüm fabrikasyon ürünü Amerikan filmlerine rağmen kurallarını halen tam olarak anlayamadığımız bu sporla ilgili, filmin başında karmaşık rakalamlardan başka bir anlam ifade etmeyen birçok istatistik duyuyoruz. Çok yetenekli bir oyuncunun ortalamasını duyduğumuzda, bu alandaki makbul rakamları bilmediğimizden pek de şaşıramıyoruz. “Field of Dreams” getirdiği bu dezavantajın üzerine üzerine gidiyor ve filmin tamamında itici bir şekle bürünmesi de pek zor olmuyor.

Filmde hayal gücünün ne kadar ileri gidebileceğini en başından kestirmek zor değil. Ray (Kevin Costner) adlı, Iowa’da yaşayan bir çiftçi, bir gün mısır tarlasında nereden geldiğini anlayamadığı bir ses duymaya başlıyor. Sese ilk önce bir anlam yükleyemeyen Ray, zamanla bunun eski zamanlarda yaşanan bir beyzbol olayıyla ilgili olduğunu anlayıp,tarlasına bir beyzbol sahası inşa etmeye karar veriyor…

Filmin her anında insanı iyimserliğe sürüklediğini belirtmekte yarar var. Ray tarlasına bir beyzbol sahası inşa etmek istediğinde eşi bu duruma hiçbir şekilde karşı çıkmıyor. Üstelik Ray’in duyduğu ses, eşi için ikna edici bir sebep olabiliyor. Ayrıca siyasi popüler kavramların havada uçuştuğu oldukça zorlama bir tartışma sahnesi de, filme nefes aldırmaktan ziyade yapay bir hava katıyor. Filmde, duygu yoğunluğunun arttığı kısımlarda, zamanda yolculuk gibi durumlar da işin içine girince, film gerçeklikten büyük ölçüde kopuyor ve son yarım saatinde herkesin ve her şeyin mutluluktan uçtuğu bir dünya tasvir ediyor. Ama film son kozunu burada oynayıp,oldukça hassas bir baba-oğul ilişkisine yelken açınca, duygusal yoğunluğunu da iyice arttırarak bir ivme kazanıyor. Yine de etkileyici finali dışında genel olarak pek makul bir yapısı olmadığını belirtelim.

Filmin oyuncu kadrosunda, pek varlık gösteremeyen Kevin Costner’a Amy Madigan, Ray Liotta, James Earl Jones ve Burt Lancaster gibi isimler eşlik ediyor. Bir edebiyat uyarlaması olan filmde yönetmen koltuğunda Phil Alden Robinson var.

Field of Dreams | Düşler Tarlası Yorumları

Yorum Yok


8 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri