Fetih 1453

- 26/02/2012
8,88(17 oy)

Yıllardır ülkemizde sinemayı seven – sevmeyen herkesin dile getirdiği ve filme çekilmesi en çok arzulanan proje olan “İstanbul’un Fethi” nihayet vizyona girdi. Film uzun süredir merakla bekleniyordu ve son teknoloji tekniklerin kullanıldığı, görkemli bir yapıt olduğu yolunda bilgiler de sızdırılmıştı.

Eğer “Fetih 1453”e “Bu tip filmlerin başlangıcı olduğundan, ilk film için fena değil.” derseniz filmin iddiasını da bir kenara bırakmış oluyorsunuz. Çünkü film ancak böyle bir yorum getirildiği zaman anlaşılabilir bir başarı yakalamış oluyor. Zira film “Amerika’nın şu filmi varsa, bizim de ‘Fetih 1453’ümüz var.” dedirtecek derecede iyi değil.

Filmi iki bölüme ayırmak mümkün ki ilk bölümde son dönemin fırtına gibi esen dizisi “Muhteşem Yüzyıl”ın tadını yakalamak pekala olası. Saray içi çekişmeler, dış liderlere koyulan postalar vs. Belli ki film bu dizi ikliminden oldukça etkilenmiş. Ayrıca bu durgun bölümden de anlıyoruz ki filmin arkasında güçlü bir senaryo ekibi falan yok. Herhangi bir Tarih kitabında rahatlıkla bulabileceğimiz bilgiler arka arkaya sıralanmış ve film özel bir dokunuştan yoksun olmakla birlikte, kimi zaman da bugün dalga geçilen eski tarihi Türk filmlerinin milliyetçi havasını izleyenine solutmakta.

Filmin ikinci bölümü ise savaş sahneleriyle bezeli ve her ne kadar teknolojik çabalar yer alsa da bu savaş sahneleri de etkileyicilikten uzak. Fakat yine de filmin bu bölümü bir nebze daha iyi diyebiliriz. Burada araya sokuşturulan aşk ilişkisi, Akşemseddin’in ziyareti vs. de yine filmin akıcılığını baltalama işlevi görüyor sadece. Hatta Ulubatlı Hasan o kadar yer kaplıyor ki, bir süre sonra filmin esas hikayesi olan fethin bile önüne geçebiliyor bu ilişki. Savaş sahnelerinde Hollywood’tan haddinden fazla esinlenildiğini de görüyoruz.

Fazla uzatmayalım; “Fetih1453”ortalamanın altında bir film. Yani insanların yıllardır beklediği proje olmaktan çok uzak. Onca emeğe rağmen de aceleye gelmiş gibi bir havası da var.

Filmin yönetmeni “Recep İvedik” serisinin yapımcısı olarak bilinen Faruk Aksoy. Fatih Sultan Mehmet rolünde, her ne kadar 20’li yaşlarında gibi görünmese de filmin en isabetli seçimi Devrim Evin yer alıyor. İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ ve Erden Alkan da diğer önemli oyuncular. Senaryo Atilla Engin’e ait.  

Fetih 1453 Yorumları

Yorum Yok


dokuz − 6 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri