Family Guy

- 05/08/2012
10,00(1 oy)

Ülkemizde büyük ölçüde tematik kanallar olan CNBC-e ve e2 sayesinde tanınıp sevilen “Family Guy”, ana hatlarıyla “The Simpsons”ı fena halde andırıyor. Evin zekasını fazla kullanmayan, alkole düşkün şişman babası karakterindeki Peter, Homer Simpson’a çok benziyor mesela. Veya Peter’ı ve çocukları idare etmeye çalışan sağduyulu anne Lois karakteri de Marge’ı anımsatıyor. Bu iki karakterin etrafına eklemlenen karakterler ve dizinin genel konsepti ise “Family Guy”ı apayrı bir noktaya koyuyor.

 

Mesela Stewie karakteri dizinin en çok sevileni. Hatta sosyal medyada yapılan anketlerde de Stewie açık ara farkla liderliğe konuyor her seferinde. Bunun sebebi ise Stewie’nin sadece 1 yaşında olmasına rağmen (dizideki hiçbir karakter büyümüyor, hepsi sabit yaşlarında!) ölümcül fikirlere sahip olması, teknolojiyle çok haşır neşir olması, ki icat ettiği zaman makinesiyle pek çok macerası oldu bugüne dek, ve kalın ses tonu ile argo kelimeler kullanmaktan kaçınmaması.

 

Bir diğer sıra dışı karakter de Brian. Evin konuşan köpeği Brian sıkı bir demokrat ve evdeki entelektüel birikimi en yüksek şahıs. Brian ile trans eğilimler taşıyan Stewie’nin arası da çok iyi!

 

Evin çocukları ise zekasının üst düzey olmadığı açık olan Chris ve çirkinliğiyle nam salmış Meg.

 

“Family Guy” pek çok yerel öğe de taşıyor. Sık sık gündemine getirdiği demokrat – cumhuriyetçi tartışmasında safını keskin bir şekilde demokratların yanında tutarken muhafazakar kesime hayli ağır eleştiriler de yolluyor. Ülkemizde ilgilenmeyenlerin pek bilmeyeceği dizilere ve ünlülere yaptığı göndermeler, çoğu zaman anlaşılmaz olsa da eğlenceli. Ayrıca ülkemizde de popüler olan “Two and a Half Men” ve “How I Met Your Mother” gibi bilindik dizilere yapılan göndermelere de rastlanabilir. Peter’ın “Dev Tavuk”la yaptığı ve bir türlü bitmek bilmeyen dövüşleri de görmeye değer. Ve bunun gibi yazıya sığmayacak pek çok renkli ayrıntıyı da dizide seyredebilirsiniz.

 

1999’da yayın hayatına başlayan dizinin bir aralar biteceği söylentileri çıkmışsa da yapımcı Seth MacFarlane bunu yalanlamıştı. “Family Guy” yayın hayatını halen sürdürüyor. “The Simpsons”ın son yıllarını yaşadığı söylentisine bakarsak yakın zamanda ekranın yeni çizgidizi lideri olması da muhtemel.

Dizinin seslendirme kadrosunda ağırlığı Seth MacFarlane çekiyor. Alex Borstein, Seth Gren, Mila Kunis ve Mike Henry de diğer öne çıkan sanatçılar. 

Family Guy Yorumları

Yorum Yok


+ yedi = 15

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri