"> ">

Falling Down | Sonun Başlangıcı

- 02/10/2009
6,00(4 oy)

Michael Douglas’ın başrolünde olduğu “Falling Down-Sonun Başlangıcı” “olağan dışı” işlemeye çalışan bir sisteme karşı “olağan” bir başkaldırıyı anlatıyor…

“Falling Down” Joel Schumacher‘in imzasını taşıyor. Aslında yönetmenin pek parlak bir kariyere sahip olduğu söylenemez. Özellikle çektiği iki “Batman” filmi ile (“Batman ve Robin” ve “Batman Daima“) birçok sinemasever, yönetmeni kara listesine almıştı. Aslında o iki “Batman” filminin ikisinde de kötü niyetli olduğu söylenemez. Sadece filmi yetişkinler için çektiğini unutmuş o kadar! Gerçi sonradan Christopher Nolan çıkıp Batman adına durumu toparlasa da sinemaseverlerin Joel Schumacher hakkındaki görüşleri pek değişmedi tabii. En azından son filmlerinin pek ses getirmediğine bakılırsa durum böyle.

“Falling Down” Schumacher’in eski işlerinden. Filmde Michael Douglas’a Robert Duvall eşlik ediyor. Douglas “kaybeden” bir karakter olan William Foster’a hayat veriyor. William, eşinden istemeyerek de olsa boşanmış. Bir işi yok. Kızının doğum gününde kızını görmeye bile izni yok. Eski eşi tarafından “yanlış anlaşılınca” mahkeme William’ın eski eşinin evine yaklaşmasını yasaklamış. Prendergast (Robert Duvall) ise hikayede, mesleğindeki son gününü geçiren bir polis. Mutlu bir evliliği olduğunu düşünse de eşinin sözünden dışarı pek çıkamıyor. Yıllar önce küçük çocuğu hayatını kaybetmiş. Meslek hayatı boyunca masabaşı işler yürüttüğü için, sokakta “gerçek bir polis” olmanın özlemini duyuyor. Bu iki adamın yolu, William’ın “birazcık sistem dışına kaymasıyla” kesişiyor. Burada ele alınan sosyal bir sistem. Yani aslında olmaması gereken şeyler, halk tarafından kabul görmekte. Bu çok açık. Bir kişi çıkıp da bu hoşgörüsüzlüğe, yazılı olmayan bu adaletsiz kurallara karşı çıkınca, o kişi “aykırı” kabul ediliyor. William’ın gereksiz yere öfkelenen bir karakter olduğunu söyleyebiliriz ama onu bu hale getiren de tabii ki bu toplum kuralları. Yani William bir öfke patlaması yaşıyor. Aslında herkesin normal gibi görünüp anormal olduğu bir şehirde, elbette ki kendi kurallarını silah zoruyla hayata geçiriyor. Bu durumun farkına varan tek polis Prendergast da, kariyerini gerçek bir polis olarak bitirmek için, son iş gününde William’ın peşine düşüyor.

“Falling Down” yer yer aksasa da, şehir hayatının bouğculuğunu çok iyi yansıtıyor. Başroldeki Michael Douglas çok başarılı. Schumacher’i yeniden sevmek isteyen! “Batman” hayranları için de “Falling Down” iyi bir seçenek!

Falling Down | Sonun Başlangıcı Yorumları

Yorum Yok


− 3 = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri