Eyvah Eyvah

- 11/03/2010
7,60(15 oy)

“Eyvah Eyvah” komik bir film olmasının yanında sağlam bir temel üzerine kurulmuş senaryosuyla da izleyenleri memnun edecektir.

Ata Demirer, bu film ile yönetmen Hakan Algül’den daha çok gündeme geldi. Böyle olması da normal çünkü ülkemizdeki önemli komedyenlerin arka arkaya film çıkardıkları ve amansız bir gişe yarışına girdikleri şu sıralarda herkes senaryosunda Ata Demirer imzası olan “Eyvah Eyvah”ı da merakla bekliyordu. Ata Demirer, hem tek kişilik şovlarında hem de verdiği röportajlarda Ege bölgesine ve bölgenin insanlarına olan hassasiyetini dile getiriyor. Filmde de Hüseyin Badem adlı bir karakterin babasını bulma hikayesini, Çanakkale’den İstanbul’a uzanan bir macerayla izliyoruz.

Hüseyin (Ata Demirer) hiç tanımadığı ve yıllar önce öldüğünü sandığı babasının aslında hayatta olduğunu öğreniyor. Bunun üzerine sevdiği kızı dahi geride bırakarak İstanbul’a, babasının izini sürmeye gidiyor. Ama Hüseyin yapısı gereği! her türlü belayı üzerine çekme potansiyeline sahip. Bu yüzden de babasını ararken başına gelmedik de kalmıyor…

Filmde Ata Demirer, Demet Akbağ, Özge Borak Şakrak, Salih Kalyon, Tanju Tuncel, Bican Günalan, Bülent Şakrak ve Meray Ülgen rol alıyorlar.

Film oldukça komik başlıyor. Hüseyin karakterinin günlük hayatını izliyoruz bir süre. Aşık olduğu Müjgan (Özge Borak Şakrak) karşısında gösterdiği çaresizlik, ninesinin (Tanju Tuncel) ve dedesinin (Salih Kalyon) doğal komikliği, arkadaşlarıyla konuşmaları gerçekten çok eğlenceli. Bu sırada popüler kültürün parçaları da (mesela Kurtlar Vadisi) karşımıza çıkıyor, mizahi bir dille. İlerleyen kısımlarında bu tempoyu biraz yitirse de gerektiği yerde hızlanan, gerektiği yerde durulan hikaye yapısı dikkatleri ayakta tutuyor. Bunun yanında filmin duygusal yoğunluğu da zaman zaman yükseliyor. Basit görülebilecek bir fikirden ortaya çıkan etkili duygusallık da dikkat çekici.

Ayrıca Ata Demirer’in, Hüseyin karakterinin sempatikliğini arttıran şivesi de bir sahne de bile sırıtmıyor. Salih Kalyon’un kısa ama öz performansı da görülmeye değer.

“Eyvah Eyvah” şu günlerde 1 milyon izleyiciye yaklaşmış durumda. Ata Demirer de devam filmi olduğu düşüncesini katıldığı bir programda açıklamıştı. Zaten finalde de hikayenin devamının gelebileceğini tahmin ediyoruz. Umarım Ata Demirer bu filmin devamıyla veya başka bir yapımla en kısa sürede karşımıza çıkar. Bizler de sanal reklamların olmadığı, daha doğrusu sırıtmadığı, sağlam bir senaryoyla nitelikli bir komedi filmi daha izleriz.

Eyvah Eyvah Yorumları

1 Yorum


+ üç = 4

  • senbilirsinabla 11 Mart 2010 21:49

    Filmi “abla” da görür, çok beğenir. Yazarın altını çizdiği, Hüseyin’in şivesindeki doğallığa içtenlikle katılır. -Sadece bir tek kez- Bir Demet Tiyatro’nun Züleyha’sı kahkahası atan, onun dışında tamamıyle farklı bir Füruzan yaratmış Demet Akbağ’ın ise, “abla”nın gönlünde özel bir yeri vardır.

    Bir de, “abla”ya kalırsa, güzelim çevre, masa altından alkol destekli limonata-pasta-kavga programlı taşra düğünleri, taşranın kendine özgü masumiyeti, Hüseyin’in taşra masumiyetine dayanan saf özgüveni… filmin görünmeyen, çok güçlü, etkili oyuncuları.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri