Everybody’s Fine | Herkesin Keyfi Yerinde

- 25/09/2011
7,75(4 oy)

Aile kuramını dibine kadar övüp de bir kısım izleyiciye yaranabilmek, aslında her babayiğidin harcı değil. Fakat “Everybody’s Fine”, aile birliği veya aile dayanışması gibi kavramları savunurken her şeyden önce içten içe melankolik bir giysi giyiyor üzerine. Üstelik filmin vitrini de çok sağlam, demek istediğimiz başrolde, belki de son yıllardaki en iyi performanslarından birini sergileyen fakat muhtemelen yapım pek ses getirmediği için gölgede kalan bir Robert De Niro var. De Niro, sanki yıllardır aynı karakteri yaşıyormuş gibi bir izlenim yaratıyor. Kağıt üzerindeki “mesafeli yaşlı baba” imajını müthiş yansıtıyor. Bu nedenden dolayı film zaten “1-0” önde başlıyor seyirciyle buluşmasına diyebiliriz.

 De Niro’nun canlandırdığı karakter, eşini henüz kaybetmiş fakat huysuz ihtiyar tavırlarından çok uzakta kendisi. Yıllarca çalıştığı ve o sayede ailesindeki bireyleri belirli bir noktaya getirdiği işi sebebiyle sağlık sorunları yaşamakta. Dört evladı ise ülkenin farklı noktalarında yaşıyorlar. Eşini kaybetmenin depresifliğini üzerinden atamamışken, çocuklarıyla birlikte, tüm ailenin bir araya geleceği yemek de, çocuklarının çeşitli bahaneleri nedeniyle ertelenince, kendisi, bazı sağlık sorunlarını da görmezden gelerek hepsini sırayla ziyaret etmek istiyor. Fakat karşılaştığı manzara, pek de umduğu gibi çıkmıyor…

 De Niro’nun karakteri Frank, aslında yaşadığı olayları en başından itibaren kavrasa da, bir türlü işin içinden çıkamıyor. Çocuklarının düştüğü çıkmazın sebebini kendinde görüp, içten içe nerde hata yaptığını sorup duruyor kendi kendine. Zira çocuklarının mutsuzlukları, ne kadar saklamaya çalışsalar da yüzlerine yansımış sanki. Aslında Frank hiçbir zaman pek rol modeli bir baba da olamamış. Yine de artık iyice kısalan ömründe, belki de son görev olarak kendine, çocuklarının sorunlarını çözmeyi şiar edinmiş. O yüzden birşeyler yapmak da istiyor lakin elinden gelebilen bir icraat yok. O yüzden, o da yıllardır eşinin yaptığı gibi yapıyor ve görmezden geliyor. Yani “mış gibi” yaşamaya alışmaya çalışıyor…

 Robert De Niro filmi tek başına sırtlayarak son yılların, popüler sinema adına, en önemli performanslarından birini sergiliyor. Ona eşlik eden isimler de sinema dünyasının kalburüstü simalarından: Drew Barrymore, Sam Rockwell ve Kate Beckinsale. Kirk Jones ise senaryo ve yönetmenliği üstleniyor.

 Film, yıllar önce  Jack Nicholson’ın başrolünde yer aldığı “Schmidt Hakkında”nın bir nevi duygusal versiyonu olarak da nitelendirilebilir. Sam Rockwell ve Drew Barrymore ise yıllar önce “Charlie’nin Melekleri”nde de birlikte çalışmışlardı.

Everybody’s Fine | Herkesin Keyfi Yerinde Yorumları

Yorum Yok


iki + = 3

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri