Evening | Günbatımı

- 26/08/2010
7,00(1 oy)

Her ne kadar baştan sona dikkatleri toplayan bir film olamasa da “Evening-Gün Batımı”, sağlam hikayesini yeteri derecede kullanarak izleyeni etkileyen bir yapım olabiliyor.

Filmin başrollerinde Claire Danes, Patrick Wilson, Toni Collette, Glenn Close, Vanessa Redgrave, müthiş oyunculuğuyla filme anlam katan Hugh Dancy ve Meryl Streep yer alıyorlar. Filmin yönetmeni Lajos Koltai.

Film bir edebiyat uyarlaması.  Girişte,ölmek üzere olan ve geride bıraktığı yaşamıyla ilgili, ona bakan iki kızlarının pek haberdar olmadığı bazı şeyler hatırlayan Ann Grant’in (Vanessa Redgrave) gençlik dönemlerini izliyoruz. Kendisi en yakın arkadaşının evliliği için onu ziyarete gittiğinde burada etkileyici bir erkek olan Harris (Patrick Wilson) ile tanışıyor. Fakat aralarındaki ilişki biraz karışık zira evleneceği arkadaşı, Harris’e aşık. Arkadaşının kardeşi Buddy (Hugh Dancy) de Ann’e aşık. Dolayısıyla ikilinin aşklarının başlangıcı da pek doğal şartlarda gerçekleşmiyor. Bir yandan bunları izlerken bir yandan da günümüzde, Ann’in insana karalar bağlatan iki kızının gerilimli ilişkisine tanık oluyoruz. Bu iki kız kardeş, annelerinin üzerinden hayli gerilimli tartışmalar yaşıyorlar. Ann’in hayatının sonuna yaklaştıkça, geçmişte yarım kalan ilişkisinin ona ne tarz bir hayal kırıklığı getirdiğini de yavaş yavaş öğreniyoruz…

Film, eski bir dönemde geçen bir aşk hikayesini fon almakla, yakın zamanda izlediğimiz “Kefaret” filmini anlatım tarzı olarak bir nebze anımsatıyor. Fakat burada etkileyici savaş atmosferi veya sıkı bir dönem çalışması değil söz konusu olan. Bu sebeple “Evening” yüksek mertebede kendine yer bulan bir film de olamıyor. Filmin önemli kozlarından biri hikayesini parça parça anlatarak izleyeni merakta bırakması. Üstelik sonunda tatmin edici bir finale imza atıyor ve ölüm kavramı üzerine, pek inandırıcı olmasa da tutarlı şeyler de söylüyor. Finalinde yer alan “ne olursa olsun hayat güzeldir!” minvalindeki gidişat, filmi olumsuz bulmanızı engelleyecek düzeyde kalabiliyor.

Romantik dram severlerin ilgisini çekebilecek “Evening”,güçlü oyuncu kadrosu ve iyi oyunculukları sebebiyle de tercih edilebilir.

Evening | Günbatımı Yorumları

Yorum Yok


8 × = kırk sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri