Eternal Sunshine of the Spotless Mind | Sil Baştan

- 29/05/2006
9,10(49 oy)

İsmini bir şiirden alan film, içerik olarak da şiirsel bir anlatıma sahip.

Nasıl ki bir şiiri nesir olarak ifade edebilmek çok zorsa -belki imkansız-, böylesi bir filmi kelimelerle ifade edebilmek de öylesine zor. Diğer yandan her iyi eser için geçerli olan, üzerine söz söylemenin çekiciliği ise kaçınılmaz.

Eternal Sunshine, Jim Carrey‘nin ‘Fun with Dick and Jane‘ gibi vasat bir filminin aksine, ülkemizde iki sene gecikmeli olarak vizyona girebildi. 2005 yılında ‘En İyi Özgün Senaryo’ dalında Oscar ve BAFTA‘da ödülleri kucaklarken, Golden Globe‘da -özgün/uyarlama ayırımı olmayınca- Sideways’a kaptırdı.

Eternal Sunshine, Jim Carrey’nin favori filmlerimden olan ‘Truman Show‘ ve ‘Me Myself and Irene‘ yanındaki yerini alırken; kendini eleştirenlere de, mimikleriyle insanları güldürmekten çok daha fazlasına sahip olduğunu kanıtladı.

“Sinemada mı, yoksa DVD’de mi izlesem?” diyen varsa, bu elbette öncelikle sizin sinemaya gidilecek filmleri belirlemedeki kriterlerinizle ilgili. Eğer “Aksiyon sahnelerinin bol olduğu iyi bir film olsun ki, sinemanın sunduğu olanaklardan maksimum düzeyde faydalanayım” diyorsanız DVD, “Yeter ki iyi bir film olsun” diyorsanız sinema daha doğru bir seçim olacaktır. Sonuçta, öyle ya da böyle illaki izlenmeli.

Eloisa to Abelard

how happy is the blameless vestal’s lot?
the world forgetting, by the world forgot
eternal sunshine of the spotless mind!
each prayer accepted and each wish resigned

ne mutludur suçsuz bakirenin dostları!
unutulan dünyadan, dünya unuturken
lekesiz zihnin sonsuz ışığını!
her dua kabul olunmuş ve her istek bırakılmış

Aleksander Pope (Şiirin türkçe çevirisi buradan alıntıdır. İngilizce tam metnini ise şuradan görebilirsiniz.)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind | Sil Baştan Yorumları

13 Yorum


2 × sekiz =

 • melisss 24 Haziran 2006 17:17

  muhteşemden daha öte=))
  herkes isslesiinnn!!!

 • misk 3 Kasım 2006 13:14

  çok güseldi :))
  hayatta izlenmesi gerekn bilmem kaç filmden biri..
  mutlaka izleyin..

 • özgür 31 Ocak 2007 14:13

  bence de çok güzel.

  filmin dvd’sini bulabilecegim bir internet adresi lütfen….

 • Ömer 4 Nisan 2007 13:11

      Kesinlikle sanatsal bir film. Romantizm odaklı gibi gözükebilir ama bir insanın zihninde, onun çevreyi algılayış biçiminden tutun da toplumun bireye olan etkisini irdelemeye kadar her türlü konuyu işlemiş. Jim Carry’nin harika oyunculuğu sürekli bir şeyleri sorgulayıp duran sıradan ama çocuk ruhlu birini canlı tuttu. Kate Winslet’ın da hakkını yemeyelim. Hayatında hareket dışında bir şey olmayan kafası karışık bir kızı canlandırmada ondan daha iyi bir isim de düşünemiyorum zaten. Filmin her yanından sanat okuyor. Demem o ki kesin izleyin filmi. İlkinde bazı noktalar kopuk geldiyse bir daha izleyin. Sonra bir daha. Bir daha. Ben 5 kere izledim. Hatta dur lan. Bugün bi daha izleyeyim. :)

 • Ömer 4 Nisan 2007 13:19

  …sanat akıyor diyecektim. Heyecandan neler yazmışım Allah’ım!!!

 • ironik 3 Haziran 2007 23:29

  2. bir sansa olan ihtiyaci mi yoksa, yapilmis olan hatalarimizi yuzumuze vurmadan telafi edebilme firasti yakalama isteginimi vurguladigini dusunmedigim bu filmi izlerken neyinden etkilendigimi bilemeden filmin icnde ve o masanin altinda saklanir vaziyette buldum kendimi…insan boyle bir filmi izlerken kendisini film izliyor gibi degilde beyninin derinlerine yolculuk yapiyor  ve o yolculukta ugramadigi limanlara ugruyor, yapmadigi veya yanlis yaptigi manevralari yapmak istiyorken hayal ediyor..bir nevi hipnotize olma durumu diyebiliriz…aslolan bu olmamalimi zatenfilm degil izledigimiz, icinde var oldugumuz bir zihinsel gizli kamera kurgulamasi…ordan isik yanlis  yansimis , surda az once duvardaki saat 3 tu simdi ise 3:08 gibi hatalari cok belirgin olsa bile elimizin tersiyle itmemizi saglayacak cinsten bi film bu turkce ismini ugrassalar bile  daha kotu koyamazlardi dedigimiz jim carrey ve kate winslett basrollu yapit…saolsunlar 

 • simge 10 Haziran 2007 0:16

  jim carreyi herzaman ilginç filmlerde gördüm(K) buda öleydi beklenenin üstü çok saglam olmuş…

 • Ebru 4 Ağustos 2007 14:39

  Dönem ödevimi bu film üzerine yazdim. Cok zevkliydi, yaklasik 35 kez izlememe ragmen, biktigimi söyleyemem. Sürkli yeni motifler, yeni ayrintilar. . . Eternal Sunshine of the Spotless Mind "Dogville"(Lars van Trier)`’in yaninda bu güne kadar gördügüm   en ilginc yer ve zaman kurgusuna sahip olan film sanirim..  Filmanalizi seminarimde yazdigim dönem ödevi yetmiyormush gibi.. gillez deleuze ün zaman kurgusuna deginerek, bu dönemki film teorisi seminarimde de bu filmle ilgilenicem sanirim…
   
  Biktirmaya süper bir film. . .
   
  selamlar ebru..

 • yavuztoy 18 Şubat 2008 22:42

  jim carrey den bklenimeyecek bir performansdı, alışıla gelmiş değil tamiyle sıradışı… oldukça güseldi :)

 • sinema 31 Mart 2008 4:11

  gerçekten sıradışı ve karışık ama herkesin dediği gibi anlaşılmayacak birşey yok yani süper bir jim carrey filmii tabi öteki oyuncularıda (Kate Winslet) unutmamak lazım

 • eda 9 Haziran 2008 1:26

  pardon ama nerden izliyebilioruz

 • arzu 20 Temmuz 2008 21:08

  valla filmdeki kızdan özenerek saölarımı yeşile bile boyattım ama ne yazık ki izmirimizde bu tip saçları toplumumuz kabullenemiyor dediğim gibi filmi çok beğendim saçımı boyatacak kadar!  sonu daha iyi olabilirdi 10 üzerinden 9 veriyorum!

 • Tozkoparan 16 Eylül 2008 15:23

  süüfeeeer (: güzel filmdi güzel :halayÇekenSımayli

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri