Essential Killing | Ölümüne Kaçış

- 04/04/2012
7,00(1 oy)

“Essential Killing”i gördüğümüzde aklımıza hemen “insanın doğayla mücadelesi”ni betimleyen filmler geliyor. Mesela “The Way Back” bunların en yenilerinden. Into the Wild” veya daha eskilere gidersek “Dersu Uzala” da temelinde insanın doğayla iyi veya kötü ilişkilerini inceleyen filmler. “Essential Killing” de benzer bir yolda ilerliyor ilerlemesine ama seçtiği yol salt bir doğa-insan ilişkisi değil.

Hiçbir ülke adının verilmediği filmde, çöllerle kaplı bir alanda yabancı ülke askerlerine esir düşen bir adamın, getirildiği farklı bir coğrafyada bir kaza sonucu serbest kalmasını ve kendisini kovalayan askerlerle arasındaki kedi-fare oyununu izliyoruz.

Filmin bu doğayla ilişki kısmından kaçtığı pek çok sahne mevcut. Kaçan kişi soğuk bir iklimde ortama uyum sağlamaya çalışıp bir yandan da açlıkla baş ederken ülkesindeki ailesini sık sık aklından geçiriyor. Çok az diyaloğun yer aldığı ve bu yönüyle de son dönemde karşımıza sık gelmeye başlayan filmler arasında yerini alan “Essential Killing”, filmin başlarındaki bir sahnede, medyada Amerikan askerlerince uyguladığı ortaya çıkan ve nedense medyanın pek ilgisini çeken, insanda boğulma hissi uyandıran “Water board” işkencesine de yer verip, filmin siyasi yönüyle ilgili doğrudan bir cümle kurmaktan imtina etse de malum adresi göstermeden edemiyor. Bu sayede askerlerden kaçan kişi de “azılı bir terörist” yaftasından uzak tutuluyor.

Filmin az diyalog taşıması, zaman zaman yükselen ritminin çoğu kez durağan seyretmesi gibi ana akım izleyici için olumsuz gelebilecek yönleri var fakat buna rağmen film tüm sinemaseverlerce beğenilebilir.

Filmin başrolünde hiç diyaloğu olmayan Vincent Gallo var. Emmanuelle Seigner de çok az da olsa görünüyor. Filmin yönetmeni Polonyalı isim Jerzy Skolimowski

Essential Killing | Ölümüne Kaçış Yorumları

Yorum Yok


dokuz × = 72

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri