Entelköy Efeköy’e Karşı

- 15/06/2013

İlk filmi “Dondurmam Gaymak”ı izledikten sonra senarist-yönetmen Yüksel Aksu’nun tarzını hiç hoş bulmamıştım. Her şeyden önce filmde, bugüne dek defalarca kez uygulanmış bir yöntem dünyada ilkmiş gibi gösteriliyor ve yerel halktan oyuncular yer aldığı söyleniyordu. Halbuki, mesela “Tanrı Kent” filminde de aynı durum söz konusu. Çok uzaklara gitmeyelim, “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”ta da sözü edilen ve pazarlama taktiği olarak kullanılan bu durum yer alıyordu. Ama film tanıtımlarında buna yüklendikçe yüklendi ve Türkiye’nin Oscar aday adayı dahi oldu.

 Entelköy Efeköy'e Karşı

“Entelköy Efeköy’e Karşı”da Aksu’nun bir röportajında da belirttiği üzere köylüye “kendine gel” mesajı veriliyor. İstanbul’dan bunalıp Anadolu’ya, doğayla baş başa olmak için kaçan bir çevreci grup, yerleştikleri Efe Köy civarında ekolojik turizm başlatmak için gerekli hamlelere girişiyor. Bu esnada her şeyi parayla ölçüp, aslında paranın da çözümünün doğaya dönmekte olduğunu göremeyen köylü de birkaç kuruş kazanabilmek için varını yoğunu satarak onlara yardım ediyor. Köyün etrafına termik santral yapılması kararıyla birlikte iki farklı grup karşı karşıya geliyor: bir yanda santralin doğayı yok edeceğini savunan şehirliler, diğer yanda iş bulma umuduyla santralin kurulmasını isteyen köylüler…

Filmde, daha önce “Çinliler Geliyor”da benzerini gördüğümüz kültürel yozlaşma ve her şeyi parayla ölçme “hastalıkları” yerel halk kullanılarak bol bol işleniyor. Bazı göndermelerin fazlasıyla üstü açık olduğu filmin ciddi bir çevreci tavrı da var. Köylünün yaşadığı maddi sıkıntı için toprağı ve doğayı işaret eden ve her şeyin maddiyatla açıklanmamasının altını çizen film, ilk bir saatlik performansını sonrasında pek yakalayamasa da, izlenmesi gereken filmler arasına adını yazdırıyor. “Dondurmam Gaymak”takinin aksine bu kez gerçekten güldüren, hatta birkaç sahnede kahkaha tufanı yaratan bir film var karşımızda. Yani “Dondurmam Gaymak”taki sempati ve samimiyete bu kez komedi unsurları da çok güzel eklemlenmiş.

 Entelköy Efeköy'e Karşı

Filmin başlıca rollerinde Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener, Hamit Demir ve Ümit Olcay var.

Entelköy Efeköy’e Karşı Yorumları

Yorum Yok


bir + = 10

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri