Enough Said – Başka Söze Gerek Yok

- 09/04/2014

2013’te, henüz 52 yaşındayken kaybettiğimiz büyük oyuncu James Gandolfini, ülkemizde de sık sık yayınlanan “The Sopranos”la ün yapmıştı. Aktörü doya doya izleyebildiğimiz son film ise “Enough Said” oldu.

“Enough Said” temel noktasını orta yaşlı bir çiftin ilişkisine yaslıyor gibi görünüyor öncelikle. Fakat filmin tek durağı da bu değil. Bir bakıyoruz bir ara evli çiftlerin, genel pencereden bakarsak kadın erkek ilişkilerini eşelerken görüyoruz filmi mesela. Ara ara kuşak çatışmasına da yelken açıyor. Üniversite çağına gelmiş kızlardan “üçlü yapan” birinin havalara girmesine değinip, üçlü cinsel birlikteliği bir kuşak farklılığı olarak ortaya koyuyor film mesela. Zaman zaman orta yaşlı neslin gençlere garip bakışlar atmasını, anlam verememesini de seyrediyoruz, bunun gibi farklılıklar üzerinden.
 
Enough Said
 
Tüm bunların yanında hikaye kurgusu filmin ortalarında başka bir iskelete oturuyor aslında. Yeni tanıştığı bir erkekle beklemediği bir biçimde güzel bir birlikteliğe yelken açan Eva, masözlük mesleğini icra ettiği, aynı zamanda arkadaşı da olan bir şair kadının eski kocası hakkındaki sızlanmalarını dinlerken, dinlediği adamın hali hazırda birlikteliğini sürdürdüğü erkek olduğunu anlıyor. İki taraftan da durumu gizleyen Eva, arkadaşının sözlerine kulak kabartıp ön yargı cehenneminde boğuldukça, tam bir kararsızlığın içinde buluyor kendini.
 
Son kısmı filmin teması olarak özetleyebiliriz. Ama dediğim gibi zaman zaman farklı kulvarlara giren bir film “Enough Said”. Kızının üniversiteye gitmek için evden ayrılması sürecini bekleyen Eva, “The Kids Are All Right” filmini fena halde hatırlatıyor. Bu ayrılış üzerinden Eva’nın olgunlaşma / kabullenme sürecini de seyrediyoruz. Kesinlikle kendisini haddinden fazla önemsemeyen bir yapısı var filmin. Bu da filme sempati kazandırıyor. Ayrıca ele aldığı kuşağın yaşayışı gibi, usulca ilerliyor. Asla bir acelesi yok. Özetlemek gerekirse izleyene keyifli birkaç saat geçirtebilecek, adeta bir sohbet havasında geçiyor. İzlemeyenin birşey kaybedeceği ise şüpheli.
 
Enough Said
 
James Gandolfini, film boyunca ne yazık ki ana karakter Julia Louis-Dreyfus’un gölgesinde bir yer buluyor kendisine. Toni Collette, Ben Falcone, Tracer Fairaway ve Catherine Keener da bazı diğer oyuncular. Filmin yönetmeni Nicole Holofcener, aynı zamanda senaryo yazarı.

Enough Said – Başka Söze Gerek Yok Yorumları

Yorum Yok


− bir = 5

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri