En İyi Film “12 Years a Slave”

- 03/03/2014

Ödüllerin çoğunu Amerikan filmleri arasında paylaştırmasına rağmen tüm Dünyanın en prestijli sinema ödülleri olarak kabul edilen Oscar ödüllerinin 86.sı dün akşam düzenlendi.

Gecede Akademi heyetinin klasik anlatı içinde kalarak belirlediği En İyi Film Ödülü, özgür bir siyahiyken kendisini 12 yıllık bir esaret döneminin içinde bulan bir adamın hayatının anlatıldığı “12 Years a Slave – 12 Yıllık Esaret”( http://www.sinemablog.com/12-years-a-slave-12-yillik-esaret.html )oldu. Aynı filmle Lupita Nyong’o da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. Bu ödülle ilk kez bir siyahi yönetmen, Steve McQuenn, En İyi Film ödülünü kazanmış oldu.

 Gravity

Bir bilim insanının uzay boşluğunda Dünya’ya dönmek için verdiği çabayı anlatan “Gravity – Yerçekimi” ( http://www.sinemablog.com/gravity-yercekimi.html ) yönetmeni Alfonso Cuaron’a en iyi yönetmen ödülünü kazandırdı. Film toplamda 7 ödül alarak geceye damgasını vurdu.

En İyi Kadın Oyuncu ödülünü “Blue Jasmine”deki ( http://www.sinemablog.com/blue-jasmine-mavi-yasemin.html ) müthiş performansıyla Cate Blanchett alırken En İyi Erkek Oyuncu ödülü “Dallas Buyers Club” ile Matthew McConuaghey’nin oldu. Bu dalda Leonardo DiCaprio’nun bir kez daha Oscarı alamaması gecenin sürprizlerindendi. Aynı filmle Jared Leto da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

En İyi Orijinal Senaryo ödülü senaryosunun çalıntı olduğu iddia edilen “Her”e giderken, gecenin en büyük hayal kırıklığı “American Hustle”ın hiç ödül alamamasıydı. Scorsese’nin etkileyici filmi “The Wolf of Wall Street” de ( http://www.sinemablog.com/the-wolf-of-wall-street-para-avcisi.html ) geceden eli boş döndü.

 

Ödüllerin tam listesi şöyle:

 

En İyi Yönetmen 

Alfonso Cuaron (Gravity)

 

En İyi Kadın Oyuncu

Cate Blanchett (Blue Jasmine)

 

En İyi Erkek Oyuncu

Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Lupita Nyong’o (12 Years A Slave)

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Jared Leto (Dallas Buyers Club)

  

En İyi Uyarlama Senaryo

12 Years A Slave (John Ridley)

 

En İyi Orijinal Senaryo

Her (Spike Jonze)

 

En İyi Yabancı Film

The Great Beauty

 

En İyi Görüntü Yönetimi

Gravity (Emmanuel Lubezki)

 

En İyi Sanat Yönetimi

The Great Gatsby (Catherine Martin ve Beverley Dunn)

 

En İyi Anismasyon

Frozen

 

En İyi Belgesel

Twenty Feet from Stardom

 

En İyi Belgesel (Kısa)

The Lady In Number 6

 

En İyi Animasyon (Kısa)

Mr. Hublot (Laurent Witz ve Alexandre Espigares)

 

En İyi Kısa Film

Hellium

 

En İyi Şarkı

Let It Go (Frozen)

 

En İyi Müzik

Gravity (Steven Price)

 

En İyi Görsel Efekt

Gravity (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk ve Neil Corbould)

 

En İyi Kurgu

Gravity

 

En İyi Ses Miksajı

Gravity (Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead ve Chris Munro)

 

En İyi Ses Kurgusu

Gravity (Glenn Freemantle)

En İyi Film “12 Years a Slave” Yorumları

1 Yorum


6 × sekiz =

  • İlkem 4 Mart 2014 23:10

    Akademinin kalitesinin her geçen yıl düştüğünün farkındayız ama bu yıl ki saçmalıklar akademi ve oscar ödülünün prestij kaybetmesine neden oldu. Oyunculuğu konusunda en başından beri sevdiğimiz Leonardo di Caprrio’nun son filmiyle göklere çıkması bir izleyci olarak beni filmle ilgili en çok tatmin eden detaydı. Olağanüstü bir oyunculuk seyrettim. Ayrıca çalıntı senaryo iddiaları dolanırken Her’e senaryo ödülü vermek Akademinin danışıklı dövüşlerle hareket ettiğini ispatlar nitelikteydi.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri