En İyi 5 Cem Yılmaz Filmi

- 28/09/2014
5,00(1 oy)

Önümüzdeki günlerde Cem Yılmaz’ın son filmi “Pek Yakında” vizyondaki yerini alacak. Fragmandan anladığımız kadarıyla yine komik fakat önceki işlerine oranla daha olgun bir film izleyeceğiz Cem Yılmaz’dan. Biz de bu vesileyle popüler komedi filmlerinin ülkemizdeki en iyi temsilcisi Cem Yılmaz’ın geride kalan filmlerine göz atalım dedik. Listeyi oluştururken Cem Yılmaz’ın etkin olduğu filmleri baz aldım, bu yüzden de “Vizontele” liste dışı kaldı örneğin. Siz de yorum kısmına kendi ilk beşinizi veya kaç filmden oluşuyorsa listenizi ekleyebilirsiniz.

 GORA

5-) G.O.R.A.

Vizyona girene kadar türlü badirelerle karşılaşan fakat biraz geç de olsa vizyon yüzü gören “G.O.R.A.”ya şimdi bakıldığında güncelliğini koruyamadığı ve eski etkisinde olmadığı görülüyor ama vizyona girdiğinde iyi bir izleyici rakamına ulaşmıştı. Tabii o dönem “film çok küfürlü” gibi başka yerde görülmeyecek garip eleştiriler de almıştı. Ünlü komedyen – sinemacı da bu eleştirilere “yapılmış filmin davası olmaz” diyerek karşılık vermiş ve tek kişilik gösterilerinde de konuya olan bakış açısını açıklamıştı esprili bir dille. Filmde Arif adlı uyanık bir adamın, kendini bir uzay gemisinde bulmasıyla gelişen olaylar anlatılıyordu.

 Hokkabaz

4-) Hokkabaz

Amatör sihirbazlar İskender ve Orhan’ın umut dolu hikayesi, bir yol filmi formatında anlatılıyordu. Kahkahalarla gülmek isteyen seyirciler umduğunu bulamasa da izledikten sonra iyi bir his bırakıyordu seyircide “Hokkabaz”. Cem Yılmaz, Yavuz Turgul’un “Gölge Oyunu”ndan esinlendiğini açıkladığı filmde iyi bir performans sergiliyordu.

 arog

3-) A.R.O.G.

“G.O.R.A.”nın devamı niteliğindeki “A.R.O.G.”da Cem Yılmaz bu kez “küfür düzeyini” koruyup hem olası eleştirilerin önüne geçmiş hem de filmi yaş sınırı sorunundan kurtarmıştı. “Gözü Tamamen Kapalı”dan “Yüz Yüze”ye pek çok Hollywood filmine birer sahneyle de olsa dokunulan filmde Yılmaz esprilerini bu kez daha ince bir çizgiye oturtmuştu. Reyting gücünü kullanıp niteliksiz filmlere seyircilerin gitmesine sebep olarak binlerce insanın “Türk Sineması” kavramından soğumasına sebep olan Mehmet Ali Erbil gibiler de bu sebeple filme gülünmediği söylentilerini yaymıştı. Ayrıca filmin çalıntı olduğu yolunda iddialar da ortaya atılmıştı ki zaten Cem Yılmaz film vizyona girmeden Empire Türkiye dergisine söz konusu “Rrrr” filminden bahsedip, daha farklı bir iş yaptığını açıklamıştı yani intihal iddialarının içi boştu. Filmde Arif, kendisini Taş Devri zamanında buluyor ve bir yandan yerel halkla uğraşırken bir yandan da günümüze dönmenin planlarını yapıyordu.

 Her Şey Çok Güzel Olacak

2-) Her Şey Çok Güzel Olacak

“Eşkıya”nın silkeleyip kendine getirdiği Türk sinemasında 90’ların son örneklerinden “Her Şey Çok Güzel Olacak”ta Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson Altan ve Nuri isimli iki uyumsuz kardeşe hayat veriyordu. Cem Yılmaz’ın etkisinin fazlasıyla hissedildiği film 90’ların iyi Türk filmlerinden biri olarak akıllarda yer ediyordu.

 Yahşi Batı

1-) Yahşi Batı

Cem Yılmaz filmin vizyona giriş arefesinde yurt dışında kendisine “Ülkenizde deve var mı?” gibi sorular yöneltildiğinden şikayetçi olup, Türkiye’nin yurt dışındaki imajının görünenden farklı olduğunu anlatıyordu. Mesaj yerine ulaşmamış gibi görünse de “Yahşi Batı”da yaptığı şey de çok övünülen Batı Kültürünü eleştirmekti. Bunun için de mekan olarak kurulduğu günden bu yana adı şiddetle anılan Amerika’yı seçmişti ( Benim Cici Silahım filminde bir Amerikalı olan Michael Moore da aynı konuya eğiliyordu). “Biz burada yabancıları sevmeyiz, yerlileri hiç sevmeyiz” cümlesi de buna istinaden filme eklenmişti.

Filmde iki Osmanlı görevlisi, Amerikalı diplomata bir hediye götürmek isterken başlarını belada buluyordu. Hep övülen Batı toplumu değerleri ve kültürüne sağlam yumruklar savurulan filmde yabancıların “üç eşli erkek” gibi ithamlarına “yedi kocalı Hürmüz”le karşılık veriliyordu ve bu kez küfür kullanımı konusunda da elini korkak alıştırmıyordu ünlü oyuncu. Hem iyi bir komedi hem sağlam bir eleştiri olduğundan benim listemde ilk sırayı kaptı “Yahşi Batı”.

En İyi 5 Cem Yılmaz Filmi Yorumları

1 Yorum


2 × altı =

  • Ferhat 4 Ekim 2014 13:00

    Pepsi reklamı değil filmin orjinal müziği, shah rukh khan’ın om shanti om filmindeki main agar kahoon şarkısından altındır ve Cem yılmaz om shanti om filminden esinlenmiş bu bir gerçek.
    Shah rukh khan’ın filmlerini izleyen bilir.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri