Ejder Kapanı

- 18/02/2010
5,50(2 oy)

Uzun süredir merakla beklenen ve bir süre önce vizyona giren “Ejder Kapanı”, birçoklarının beklediğinin aksine aksiyonuyla değil polisiye hikayesiyle dikkat topluyor.

Filmin yönetmeni Uğur Yücel. Senaryo Kubilay Tat’a ait. Uğur Yücel, Kenan İmirzalıoğlu, Berrak Tüzünataç, Ceyda Düvenci, Nejat İşler, İlker Aksum, Ozan Güven, Ezgi Mola, Hakan Boyav ve Ahmet Mümtaz Taylan filmin dikkat çeken oyuncuları.

Filmde İstanbul’da işlenen bir seri cinayet davası, soruşturmayı irdeleyen polislerin gözünden anlatılıyor. Bu seri cinayetlerdeki tüm hedefler çocuk tacizcileri. Hepsi af ile hapisten kurtulmuş. Cinayetler çocuk tacizcilerine olunca halk da cinayetlere destek veriyor. Abbas (Uğur Yücel) ve Akrep Celal (Kenan İmirzalıoğlu) cinayetleri araştırırken kardeşi tecavüze uğrayıp intihar eden Ensar (Nejat İşler) isminden şüphelenmeye başlıyorlar. Ama onlar Ensar’ı ararken cinayetler işlenmeye devam ediyor…

Filmin aslında eleştirilebilecek oldukça fazla yanı var. Hikayenin bir türlü ilerleyememesi, karakterlerin tüm çabalara rağmen yüzeysel kalması gibi. Polisiye filmlerin olmazsa olmazlarından aksiyonu ihmal eden senaryosuna değinmiyorum bile. Ayrıca öyle diyaloglar var ki, karakterleri git gide itici yapıyor. Yan karakterlerin tutarsız davranışları da buna eklenince seyircinin “ben neredeyim?” sorusunu sorması kaçınılmaz oluyor sinemadayken.

Ama tüm bunların yanında filmin geneline bakıldığında kesinlikle beklenmeyecek başarısı da yine senaryosunda yatıyor. Sürpriz finali gerçekten şaşırtıcı. Bu şaşırmanın asıl sebebi ise böyle bir filmin hiç beklenmedik bir şekilde bu tip bir finale imza atmasında yatıyor kuşkusuz.

Filmin konusu görüldüğü üzere pek yeni değil. Daha önce pek çok yabancı yapımda bu tip konuları görsek de, ülkemizde pek el değmemiş bir alan yine de. Bu yüzden konunun sıradanlığına bakıp filmden uzak kalmamakta yarar var.

“Ejder Kapanı” belki Uğur Yücel’in en iyi filmi değil. Hatta genel olarak iyi bir film de değil belki. Ama vizyona şu sıralarda giren filmlere baktığınızda “Ejder Kapanı” ilgiyi hak eden bir film olup çıkıyor. Öncelikle polisiye severlerin ilgi göstermesi gereken filmde, iyi bir makyaj çalışması da göze çarpıyor.

Ejder Kapanı Yorumları

1 Yorum


8 × = sekiz

  • Talha Dereci 3 Mart 2010 23:52

    Robert De Niro ile Al Pacino’nun oynadığı Righteous Kill/Orjinal Cinayetler filminin “ç”alıntısı gibi…

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri