Eight Below – Kutup Macerası

- 11/09/2012
8,00(3 oy)

Disney’in komik olmaya çalışırken komik duruma düşen filmlerine rastlamışsınızdır muhakkak. Genel olarak “ailece izlenebilecek film” konseptinden dışarı adım atmayıp bu minvalde eserler ortaya koyan Disney’in bu nedenle filmlerine her zaman temkinli yaklaşırım.

 

“Eight Below”u da biraz bu gözle izlemeye koyuldum ne var ki film kendinden beklenmeyecek derecede etkileyici gözüktü gözüme. Öncelikle filmin komedi gibi bir iddiası yok. Olsa olsa duygusal yakıştırması yapılabilir. Bu sebeple konuyu okumadan afişe bakarak izlemeye başlayan birinin şaşıracağı bir yapıt bu. Bu “komik olmama” meselesi filmin kayda değer ilk adımı ki çok da başarılı bir adım.

 

Antarktika’daki bir rehberin köpekleriyle olan dostluğunu biraz da duygusal çerçeveden bakarak anlatan yapım, finale gelene kadar bu dokunaklı yapısını koruyup bir istismara kaçmadan izleyenini bir güzel hüzünlendiriyor. Filmin gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yazılması da bu duygusal yoğunlukta etken tabii ki. Hele hayvanları da seviyorsanız filme hayran kalmanız kuvvetle muhtemel.

 

Karikatüre kaçan hiçbir karakter yok. Aynı şekilde öne çıkmaya çalışan abartılı bir karakter de gözükmüyor. Filmde her şey tadında ve yine Disney’in “aile filmi” konseptinden de uzak değil üstelik. Daha ne olsun!

 

Filmin yönetmeni Frank Marshall. Filmin oyuncuları Paul Walker, Bruce Greenwood, Moon Bloodgood ve Jason Biggs.

Eight Below – Kutup Macerası Yorumları

Yorum Yok


bir + = 3

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri