Edtv

- 01/06/2011
5,80(5 oy)

Ron Howard’ın filmografisine baktığımızda dikkati çeken çeken ilk unsur yönetmenin çalışkanlığı oluyor. Kimi işleri pek gündeme gelmeden hatıralardan silinse de, Howard, stüdyosunun sözünden pek ayrılmasa da,Hollywood’un en çalışkan yönetmenlerinden. “Akıl Oyunları” ve “Frost/Nixon” gibi saygıdeğer yapımları bir kenara koyduğumuzda ise önümüze çıkan tablo Howard için pek iç açıcı değil. “Cinderella Man” ve “Da Vinci Şifresi” ile başlayan seride yönetmenin kalburüstü filmlere imza attığı söylenebilir fakat Howard’ın her geçen yılda belirli bir aşama kaydettiğinden, bir ivme kazandığından da bahsedemiyoruz ne yazık ki.

“Ed TV”de yapılan, yıllar önce “Network”te yapılanın biraz daha sulandırılmış hali aslında. Veya filmi “Truman Show”un “bilinçli hali” olarak nitelemek mümkün. Bilinçli olan ise kahramanımız Ed. Matthew McConaughey’in hayat verdiği Ed karakteri, 24 saat boyunca tüm hayatını kameralar önünde yaşamayı kabul eden bir isim. Haşarı ağabeyinin iteklemesiyle bu işe girdiği de söylenebilir. Bu iş devam ederken bir yandan bu işten ne kadar daha fazla reyting çıkarabileceğini hesaplayan TV yöneticilerini görebiliyoruz. Filmin medya eleştirisi de burada sınırlı kalıyor. Geri kalan kısmında Ed’in beklenmedik şekilde popüler olmasıyla seyircilere bir gönderme yaptığını söylemek kolay değil. Evlerinde Ed’i izleyen seyircilerin hipnotize olmuş bir hava taşıyan prototipi filmi bulanıklaştırıyor sadece zira bu tip bir filmde akla gelebilecek ilk yöntem de bu. Bunun yanında film bir medya eleştirisine soyunsa da, hatta bunun için işin içine Michael Moore ve Jay Leno gibi ünlülerin gerçekliklerini katıp somut bir hava yaratmak istese de, içten içe bir romantik-komedi stilinde ilerliyor. Ed’in karmaşık aşk hayatı, bu yüzden ağabeyiyle düştüğü kısa süreli çıkmaz bu amaca hizmet ediyor. Zaman zaman yakaladığı duygusallık ise oldukça yerinde.

Filmin oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey’in yanı sıra, Ed’in ağabeyini yerinde bir abartıyla oynayan Woody Harrelson, Jenna Elfman, Elizabeth Hurley, Ellen DeGeneress, Rob Reiner, Martin Landau ve geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Dennis Hopper yer alıyor.

Neticede “Ed TV”, sınırlarını bilen ve fazla iddialı olmayan bir yapım. Seyircilerin filmi tercih etmeden önce bunu bilmesinde yarar var.

Edtv Yorumları

Yorum Yok


3 + iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri