Easy A

- 30/06/2012

Bazı filmlerin hikaye anlatma becerisinin veya teknik yetkinliğinin içi boş bir konuyla harcanıp gitmesine insan üzülüyor. “Easy A” en başından itibaren farklı birkaç emare gösterse de sanki konusunun bir uzun metraj için uygun olup olmadığı düşünülmüş gibi, karakterleri belirli bir farklılık yaratmaya çalışıyorlar. Netice ise liseli bir kızın bir seks dedikodusu yaymasından sonra olanların önüne geçememesi.

Söz konusu kız Olive, bir yandan hikayesini internet kanalıyla anlatıp bizi geçmişe götürüyor aslında, fakat diğer yabancı dizilerden veya filmlerden gördüğümüz kadarıyla, bir hayli tutucu olan bu kasabada ne hikayenin sonu merak ediliyor ne de Olive’in gözünden izlediğimiz olaylar heyecan verici olabiliyor. Arada kaynayıp giden güçlü oyuncu kadrosu da cabası. Zaten filmin açılışından da Olive’in tüm film boyunca izleyiciyi bağlamasının zor bir misyon olacağını anlamak mümkün gerçi.

Diğer yandan filmin anlatım tekniği açıkçası kötü değil. Araya giren sempatik karakterler filme renk katıyor. Mesela Olive’in evlatlık kardeşinin üzerine gidilebilirmiş. Tuhaf anne – baba da aynı şekilde mizah ağırlıklarını sırtlamaya çalışıyorlar fakat nafile. En baştaki sorun tüm film boyunca izleyiciyi rahatsız ediyor sanki: ortada film yapmayı veya film izlemeyi gerektirecek boyutta bir malzeme yok! Bu sebeple “Easy A”nın tüm olumlu olmaya çalışan yanları da harcanıp gidiyor. Geriye sadece birkaç saat sonra unutulup gidecek bir 90 dakika kalıyor.

Filmin yönetmeni Will Gluck. Senaryo yazarı ise Bert V. Royal. Filmin güçlü oyuncu kadrosunda Emma Stone, Amanda Bynes, Thomas Haden Church, Penn Badgley, Patricia Clarkson, Lisa Kudrow, Stanley Tucci, Malcolm McDowell ve Dan Byrd’ı görmek mümkün.

Easy A Yorumları

Yorum Yok


1 × beş =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri