Due Date | Git Başımdan

- 29/08/2011
9,60(5 oy)

Son zamanlarda gördüğü ilgi gitgide azalan türlerden olan bir yol filmi örneği “Due Date-Git Başımdan”. Tabii ki bir komediden bekleneceği üzere meselesi yol kavramına değil, birbirine zıt karakterler üzerine kurulu.

Peter (Robert Downey Jr.) yeni tanıştığı Ethan (Zach Galifianakis) yüzünden Los Angeles’a gidecekken bir dizi aksilik sonucu “uçamaz” listesine alınıyor ve cüzdanını da kaybettiğinden Ethan’ın yol arkadaşlığı teklifine hayır diyemiyor. Yolculuk boyunca da başlarına türlü türlü olaylar geliyor haliyle…

“The Hangover”ın yönetmeni Todd Philips, önceki filminde de birlikte çalıştığı ve filmin açık ara en iyisi olan Zach Galifianakis’i başrole oturtmuş bu sefer. Robert Downey Jr. İle beraber tuhaf bir ikili oluşturuyorlar. Burada yararlanılan mizah da bu farklılık üzerine kurulu zaten. Ethan benzin istasyonuna uğrayıp tuvaletini dahi yapmayı unutan bir yetişkin! Peter ise her şeyi planlı-programlı yaşayan bir tip. Buradaki karşıtlığın “Men in Black”teki Will Smith-Tommy Lee Jones” kimyasına, tam olarak yansıtmasa da, yakın durduğunu söyleyebiliriz.

 Filmin yönetmeni Todd Philips olunca izleyenler de “The Hangover”ın yakaladığı başarıyı düşünmüş olmalılar fakat “Due Date” o kadar başarılı değil. Çoğu zaman izleyeni güldüren anlar yakalasa da araya serpiştirdiği duygusal tohumlar filmi beklenenden daha ciddi bir havaya sokuyor bazen ve bu haliyle de yapım açıkça bir gişe filmi olduğu gerçeğini göz önüne seriyor. Filme konuk oyuncu olarak katılan Jamie Foxx’tan da yeterince yararlanılamıyor sanki.

Sonuç olarak “Due Date” izleyeni eğlendiren bir yapım fakat bazı gedikleri, filmin kendi türü arasında “çok iyi” sıfatına sokmuyor ne yazık ki. Filmde farklı karakterlerdeki insanları canlandıran Downey Jr. ve Galifianakis’i gerçek hayattaki yapılarına benzer rollerde izlemek de ilginç.

 Filmin yönetmeni Todd Philips’in senaryoya da katkısı var. Robert Downey Jr. ve Zach Galifianakis’e eşlik eden isimler Michelle Monaghan, müzik dünyasında da önemli bir yeri olan Juliette Lewis, Danny Mcbride ve Jamie Foxx.

Due Date | Git Başımdan Yorumları

Yorum Yok


− 4 = iki

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri