"> ">

Driving Miss Daisy | Bayan Daisy’nin Şoförü

- 18/09/2009
7,25(4 oy)

“Driving Miss Daisy” çok sıcak bir öykü sunuyor izleyenlere. Yaşlıların içinde bulunduğu yalnızlık duygusunu ve aynı zamanda bu “korkuyu” çok iyi anlatıyor. Bunu anlatırken ölüm duygusunu da sömürüye kaçmadan perdeye yansıtıyor.

Film, artık iyice yaşlanan ve eskisi gibi araba kullanamayan Bayan Daisy’nin (Jessica Tandy) yaptığı bir kaza ile açılıyor. Bayan Daisy’nin oğlu Boolie de (Dan Aykroyd), annesi istemediği halde ona Hoke adında bir şoför tutuyor (Morgan Freeman). Bayan Daisy ve şoförü Hoke, ilk başlarda Bayan Daisy’nin huysuzluğu yüzünden pek anlaşamasalar da, zamanla birbirleri için çok iyi birer dosta dönüşüyorlar.

İlginçtir, filmde hiç kötü karakter yok denebilir. Yani ana karakterlerden hiçbiri kötü değil. Bunun yanında film, kendine uzun bir zaman aralığı seçiyor. Böylece, zaten filmin başlangıcında çok genç olmayan Bayan Daisy ve onun kendisi gibi yaşlı şoförü Hoke’un iyice yaşlanmasını seyrediyoruz. İkisi de o kadar sevimli karakterler ki, insan, doğal olan yaşlanma süreçlerine bile üzülebiliyor. Jessica Tandy’nin hayat verdiği Bayan Daisy, huysuz ihtiyar davranışları sergiliyor. Morgan Freeman’ın canlandırdığı Hoke ise, olur olmaz her şeye gülen ama bunu çok da iyi yaparak izleyen de sempati uyandıran biri.

Film uzun bir zaman aralığında geçtiği için, siyahilere, haklarını kazanmadan önce yapılan ayrımcılığa da tanık oluyoruz. Fakat bunlara pek yer verilmiyor. Aslında iyi de yapılıyor çünkü bu sayede Bayan Daisy ve şoförü Hoke’u perdede daha fazla görme şansına sahip oluyoruz. İkisi de zaman ilerledikçe ölüme yaklaştıklarını hissediyorlar ve bu sebeple, dile getiremeseler de, birbirleri için büyük birer nimet olduklarını idrak ediyorlar.

Film, finaline doğru biraz yürek burkan bir hal alıyor. Ama bence bu da, duygu sömürüsüne kaçmayan gerekli bir hamle. Bunun için Yönetmen Bruce Beresford’un iyi bir iş çıkardığını da belirtebiliriz. 1989 yapımı olan filmin En İyi Film Oscar’ı sahibi olduğunu da, meraklısı için belirtelim.

Driving Miss Daisy | Bayan Daisy’nin Şoförü Yorumları

Yorum Yok


sekiz − = 0

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri