Drive | Sürücü

- 17/04/2012
8,00(3 oy)

Drive”ın en çok aksayan yönü ne yazık ki son dönemin yükselen yıldızı Ryan Gosling oluyor. Ryan Gosling kötü bir performans sergiliyor diyemeyiz. Sadece karakterin Gosling’in üzerine oturmadığını dile getirmek mümkün. Edebiyat uyarlaması olan filmde belli ki kitapta yer alan Driver’ın, yani Gosling’in canlandırdığı karakterin duygu dünyası saklanmaya çalışılmış. Kitapta muhtemelen bir iç sesle bu halledilmiştir fakat filmde Driver’ın sadece arada bir gülümserken değişen surat ifadesi, onu gizemli veya enteresan yapmaktan ziyade “kararsız” durumuna sokuyor. Ryan Gosling de bir karizma yaratmak isterken bu kararsızlığın altında eziliyor.

“Drive”dan kimse zorlayıcı bir aksiyon tufanı veya etkileyici araba takip sahneleri beklemiyordu zaten fakat filmin başı, sonunu rahat tahmin edilebilir yapıyor. Driver’ın ilgi duyduğu komşusuna kapılmasının ardından işlerin nasıl ters gideceğini veya kötü akıbeti bilmek de zor olmuyor. Dolayısıyla film, seyircinin bir adım önünden gitmek yerine seyircinin bir adım gerisine düşüyor.

Filmde suç dünyasına yönelik yeni bir tanım veya kalıp bulunmuyor. Alışık olduğumuz jargonun dışından çıkmayan belalı adamları ve iş zora girdiğinde tek çareyi öldürmekte bulan tipleri bol bol izliyoruz.

Film tüm olumsuzluklarına rağmen bir şekilde izlenebilir oluyor fakat filmin müzikleri bu durumu daha da zorlaştırıyor. Eski bir ses yakalamak istenirken tıpkı “Hanna”da olduğu gibi tutmayan bir formül izliyoruz. Belki orta yaşlı seyirciler filmdeki müziklerin yarattığı nostaljiden memnun kalacaktır ama zaten anlatım açısından hiçbir yenilik yaratmayan, bugüne kadar binlerce kez kullanılmış kalıpların dışına adım atmayan film, üzerine bu müzikler de eklenince seyircinin gözünde ister istemez “eski” bir yapıt havasına bürünüyor.

Filmin pek çok olumsuz yönü var fakat yine de izlenebilir olmayı beceriyor. Yalnız beklentinizi yüksek tutmamanızda yarar var.

Filmin yönetmeni Nicolas Winding Refn. Senaryoda Hossein Amini imzası var. Ryan Gosling’in yanında Carey Mulligan, Ron Perlman, Bryan Cranston, Albert Brooks ve Oscar Isaac gibi önemli oyuncular filmin kadrosunu oluşturuyor.

Drive | Sürücü Yorumları

Yorum Yok


8 − = üç

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri