Drag Me to Hell | Kara Büyü

- 21/05/2010
8,00(6 oy)

Son dönemde “Spider Man” serisi dışında ortalarda gözükmeyen Sam Raimi, ustası olduğu korku türüne dönüşünde, korku filmlerini sevmeyenleri dahi heyecanlandırabilecek bir film ortaya koymuş.

Filmin başrolünde sinemaseverlerin daha çok “Matchstick Men”den hatırlayabileceği fakat irili ufaklı pek çok popüler yapımda yer alan Alison Lohman var. Lorna Raver, Justin Long, Dileep Rao ve Adriana Barraza da filmin diğer oyuncuları.

Film, son dönemlerde pek görmediğimiz türden, hızlı bir giriş yapıyor. İlerleyen dakikalarda baş karaktere musallat olacak kötü ruhun marifetlerini ilk dakikalarda görüyoruz. Bu hızlı girişten sonra asıl konuya yavaş yavaş geliyoruz. Filmin baş karakteri Christine’yi (Alison Lohman) tanıyoruz. Kendisi bir bankada çalışıyor ve o sıralarda boş olan bir konuma yükselmek için çabalıyor. Bunun için de ev kredisiyle ilgili bir sorun için gelen ve uzatma almadığı taktirde evinden atılacağını beyan eden bir kadına, terfi isteğinin getirdiği hırsla hayır diyen Christine, kadının ona öfkelenmesi ve akabinde onu lanetlemesi sonucu bela bir ruhla mücadele etmeye başlıyor.

Bir filmin yönetmeninin, film üzerinde ne kadar etkili olduğunu ispatlayan bir yapım olmuş “Drag Me to Hell”. Sam Raimi konuya hakim olduğu hissini filmin her karesinde izleyene yansıtıyor. Raimi filmde seyirciyi tedirgin etmek ve Christine karakterinin ruh halini gösterebilmek için olmadık anlarda Christine’yi berbat bir duruma sokuveriyor. Çok iyi bir atmosfer yakalayan yönetmen, korku filmlerinin klişe unsurunun aksine karakterini gündüz vakti de rahatsız edebiliyor. Yani Christine, her an tetikte olmak durumunda çünkü hayaller şeklinde gelen bu lanetin nerede ne zaman çıkacağı belli değil. Kimi zaman mizahi unsurları kullanmaktan çekinmeyen yönetmen Raimi, buna rağmen filmini kesinlikle bir karikatüre dönüştürmüyor. Bir süre sonra Raimi’nin başarısı sayesinde izleyen de her durumdan şüphe etmeye başlayabiliyor. Yani izleyen kendini Christine’nin yerine pekala koyabilir. Müzik kullanımının da şahane olduğu yapımda, finalden biraz önce Raimi, baş karakteri kısa bir süre için de olsa bir ikileme düşürüyor ve iyilik-kötülük kavramına, insan her durumda “iyi” biri olabilir mi?” gibi sorulara da az da olsa yer veriyor.

Finalden önce izleyicisini hikayeden koparmayan Raimi, finale gelmeden seyirciyi, yer verdiği hareketli bir sahneyle hazırlıyor ve bu tarz filmlerin aksine ders niteliğinde bir finale imza atıyor yönetmen.

“Spider Man” serisinin son halkasında yer almıyor yönetmen Sam Raimi.Muhtemelen filmi başka bir isim yönetecek. Fakat Raimi’nin çektiği bu filme bakınca,insan bu duruma pek de üzülemiyor!

Drag Me to Hell | Kara Büyü Yorumları

Yorum Yok


7 − iki =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri