"> ">

Doubt | Şüphe

- 23/11/2009
5,67(3 oy)

Bir Rahip ve Rahibe üzerinden “şüphe” kavramını sorgulayan film,o kadar “tarafsız” olmaya çalışıyor ki, izleyiciye bir taraf tutma olasılığı bırakmıyor.

“Doubt”ta başlıca rollerde karşımıza Meryl Streep, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams ve Viola Davis çıkıyorlar. Film, yönetmen John Patrick Shanley’in oyunundan uyarlanmış. Filmin senaryosunda ve yönetmenliğinde de John Patrick Shanley’in imzası var. Filmde, aynı kilisede görev yapan bir Rahip ve Rahibe’nin, farklı dünya görüşlerinden kaynaklanan, Rahibe’nin düştüğü bir “şüphe”yi anlatıyor. Rahibe Aloysius Beauvier (Meryl Streep) kilisede, gelenekçi yapısıyla dikkat çekmektedir. Aynı zamanda öğrencilere karşı da oldukça disiplinli! bir yaklaşım sergilemektedir. Bu katı görüşleri, en yakınındaki Rahibe James’e de (Amy Adams) sirayet etmiş durumdadır. Bunun yanında Rahip Brendan Flynn (Philip Seymour Hoffman) öğrencilerle, espirili bir dille iletişim kuran, kilisenin değişimini destekleyen, çayını çok şekerli içip boyalı kalem kullanan… kısacası Rahibe Aloysius’un, onu sevmemesi için yeteri kadar “aykırı huyları” olan biridir. Bir gün, Rahibe James, Peder Flynn’ın öğrenci Donald Miller’la eşcinsel bir ilişki yaşadığı fikrine kapılır. Bunu da Rahibe Aloysius’a bildirir. Bunun üzerine Rahibe Aloysius, elinde yeterli kanıt olmamasına rağmen, Rahib’in yaptığı bu “kabahat”ten emindir ve Rahib’e karşı psikolojik bir savaş başlatır…

Film, en başında, Rahip ve Rahibe üzerinden bir gelenekçi-yenilikçi çatışmasını anlatmaya soyunsa da, ilerleyen kısımlarda bu temellerden vazgeçiyor ve bu iki ismi zıt eksenlere oturtmadan, ayrı birer kişilik olarak ele alıyor. Bunu yaparken de, kesin kanıtlardan uzak kalıp, seyirciyi “şüphe”ye düşürüyor. Yani film, taraf seçmemekte o kadar titiz davranıyor ki, bir gelenekçi-yenilikçi çatışması rotasından çıktığı için de, izleyici kime güveneceğini bilemiyor. Film, finalinde de bu “şüphe”yi aydınlatmıyor, tercihi yine izleyiciye bırakıyor. Bu sayede filmi izleyen biri, film bittiğinde, filmi hemen kafasından atmıyor, film üzerine düşünüyor. Ama tüm filmde olduğu gibi, kimin haklı olduğuna karar vermesi yine oldukça güç oluyor.

Rahip ve Rahibe’nin oldukça sağlam yapılı karakterler olduğunu belirtmekte yarar var. Kimi zaman diyalogları, çekişmeli bir pinpon maçını andırıyor. İkisi de fikirlerini sağlam temeller üzerine kurmaya çalışıyorlar. Karşısındakini ikna etmek için büyük çaba harcıyorlar. Filmi ayakta tutan en büyük etmen de, ikisinin bu inatçı yapıları oluyor zaten.

Uzun diyaloglarıyla bir beyin fırtınasını andıran film, kimi zaman ilgi çekici olabiliyor. Ama finalinin tatmin edici olmadığını yineleyelim.

Doubt | Şüphe Yorumları

Yorum Yok


dört × 8 =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri