Django Unchained – Zincirsiz

- 30/10/2013
10,00(2 oy)

Sinemaya 90’larda ürettiği filmlerden itibaren bambaşka bir bakış açısı getiren Quentin Tarantino, kariyerini hep bir basamak yukarı inşa edemese de her filmiyle ortalamanın üstü bir iş çıkarıyor. Bu sebeple yönetmen ibaresinde Tarantino ismini gördüğümüz zaman, türü Western olsa bile farklı ve eğlenceli bir filmin bizi beklediğini biliyoruz.

 Django Unchained

Tarantino rap müziğin dahi kullanıldığı son filmi “Django Unchained”ta Western’in içine ırkçılık kavramını sokuyor. Beklenebileceği üzere hızlı tempolu olmasa da sıkmayan (tıpkı “Kill Bill” gibi) filmde bir siyahi kölenin, kelle avcısı bir Alman vasıtasıyla önce özgürlüğe kavuşmasını ardından da başka bir aileye satılan eşini kurtarma hikayesini izliyoruz.

Film bir dönem filmi olsa da kimi anlarla sanki günümüzde geçiyormuş hissiyatı yayan fakat bunu asla sırıtmadan gösteren bir yapıya sahip. Yine en az birkaç kez gülme krizine girmenize sebebiyet verebilecek sahne var. Bütün bunların yanında Tarantino yine eski sinema tekniklerini sempatik bir biçimde yansıtıyor. Çoğu kez güldürse de dönemin içler acısı şartlarını asla sulandırmıyor. Yaşanan tüm dehşeti, “beyaz adam”ın duyarsızlığını gözler önüne sermekten geri durmuyor. Uzun süresi sebebiyle filmde çok fazla dönemece rastlıyoruz, onun dışında hikaye kurgusunda da bir aksaklık göze çarpmıyor.

 Django Unchained

Kısacası ne tür filmlerden hoşlanıyor olursanız olun kayıtsız kalmamanız gereken bir film “Django Unchained”.

Senaryosunu da Quentin Tarantino’nun yazdığı 2 Oscarlı filmin oyuncu kadrosu da yıldızlar geçidi gibi: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington ve Samuel L. Jackson.

Django Unchained – Zincirsiz Yorumları

Yorum Yok


6 + = sekiz

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri