District 9 | Yasak Bölge 9

- 09/04/2010
7,83(6 oy)

“District 9-Yasak Bölge 9″ geçtiğimiz yıl adından çok fazla söz ettiren, ilginç bir bilimkurgu örneği.

“District 9″ ilk karesinden itibaren kurgu ile belgesel arasında gidip gelmeye başlıyor. Belgesel türünde giriş yapan film Johannesburg’a konuşlanan uzaylılar ile açılıyor. Uzaylıların keşfini, dünyaya yerleşmesini ve dünya hayatına uyum sağlayamamalarını belgesel formatında gözlemliyoruz. Buradaki uzaylılar, robot ve böcek karışımı bir görünümde. Zaten insanlar onlara “karides” lakabını uygun görmüş. Uzaylılar 20 yıl boyunca Yasak Bölge 9 adlı yerde tecrit edilmişler ve bölge halkının da uzaylılara sabrı tükenmek üzere. Yine belgesel tarzında bu kısımlarda halkın uzaylılara tepkilerini görüyoruz. Ama film bu havada ilerlerken, aradaki birkaç karede kurgu bir hikaye olduğunu hissettiriyor. Ayrıca bu seçimde ısrar edilmesi bir süre sonra filmin zararına olmaya başlıyor. Çünkü bu, yaşanıldığı iddia edilen bir olay falan değil, düpedüz bir kurgu. Böyle olunca da, kurgu-belgesel arasında gezinmesi, filmin aleyhine işlemeye başlıyor. Ayrıca buradaki uzaylılar, hem fiziksel görünümleri hem de yaşam tarzları olarak insanların kolaylıkla empati kurabilecekleri varlıklar değil. Etrafa saldırmaları, çevrelerindeki Nijerya’lı çetelerin güdümüne girmeleri, ölümcül silahlarıyla bu varlıklar karşısında çevredeki hoşgörüsüz insanların tepkisine katılmak bile mümkün bu manzarada. Yani izleyen de bu derece rahatsız olabilir gördüklerinden. Hikayenin devamında, uzaylıların Johannesburg’dan oldukça uzakta bir bölgeye tahliyesi için MNU adlı bir şirket, çalışanı Van De Merve’i (Sharlto Copley) bu projenin başına atayarak onlardan teker teker imza almak üzere bölgeyi ziyaret eder. Fakat burada yaşanan bir kaza, Van De Merwe’i kötü yönde etkiler ve Van De Merwe bir süre sonra vücudunda bazı değişimlerin olduğunu fark eder…

Film, yukarıda yazdığım son kısmından itibaren uzaylıları hoşgörü gösterilebilecek varlıklar olarak göstermeye başlıyor. Bunu yaparken bir baba-oğul uzaylı ilişkisine yer verip, konudan tahmin edildiği üzere bir dönüşüm hikayesini de fon alıyor. Yine buradan itibaren film, iddiası olduğu üzere, göçmen sorunları veya yabancı düşmanlığına tepki atmosferine giriyor. Yapımın farklı bir bilimkurgu örneği olduğunu, bu ziyaretçilerin gezegeni hakkında çok az bir bilgi almamızdan anlamak mümkün. Aynı şekilde devasa gemilerinin sistemi hakkında fazla bilgi de edinemiyoruz.

Filmin başrolünde, filmi adeta tek başına sırtlayan Sharlto Copley var. Jason Cope, Nathalie Boltt, Sylvaine Srike, John Summer, Nick Blake ve yine oyunculuğuyla öne çıkan David James diğer rollerdeki isimler. Filmin yönetmeni Neill Blomkamp.

Film ilginç konusunun yanında son anlarındaki dönemeçleriyle, sıradışı sonuyla ve zaman zaman insan içgüdüsünün acımasızlığını ön plana çıkarmasıyla dikkat çekiyor. Filmi izlemenizi tavsiye etsem de “mutlaka izleyin” de diyemiyorum maalesef çünkü film tüm çekiciliğine rapmen bir süre sonra içine girmesi hayli zor bir hal alıyor.

District 9 | Yasak Bölge 9 Yorumları

Yorum Yok


dört × = 24

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri