Dersu Uzala

- 06/08/2012
10,00(1 oy)

Efsane sinemacı Akira Kurosawa’nın görece olarak orta kalite işlerinden biri “Dersu Uzala”. Yönetmenin bir efsanesi olmasa da özellikle bir ivme ve sürükleyicilik kazanan son bölümleri için izlenmeye değer.

 Filmde şu sıralar teknolojinin de yardımıyla sık görür olduğumuz “insanın doğayla mücadelesi/ilişkisi” meselesi bir dostluk baz alınarak anlatılıyor. Bir bölge incelemesi için birkaç askeriyle birlikte ormanda yolculuk eden bir Yüzbaşı, ormanda yaşayan bir gezgin olan Dersu Uzala ile karşılaşıyor. Yüzbaşı kısa zamanda Dersu’nun yaşatısından ve bilgeliğinden etkileniyor. Dersu doğayla barışık ve aynı zamanda tabiatın dengesini her şeyin üstünde tutan biri. Mesela kendilerini takip eden bir kaplanın varlığını hissettiğinde onu öldürmemek için elinden geleni yapıyor. Doğada hayatta kalma yollarını da hatmetmiş olan Dersu, Yüzbaşı’nın hayatını da bu sayede kurtarıyor.

 “Dersu Uzala”nın ilk anlarda biraz zaman gerektiren bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Filmin ilk on dakikasına bakıp izlemekten vazgeçmek büyük bir hata olur. Sonlara doğru Dersu’nun değişen yaşamı, daha en başından neticeyi bildiğimiz halde enteresan geliyor.

 Film vasatın üstünde bir seyirlik olsa da bir “Yedi Samuray” veya “Rashomon” da değil!

 Filmin başrollerinde Maksim Munzuk ve Yuri Solomin var.

Dersu Uzala Yorumları

Yorum Yok


2 − = bir

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri