Defiance – Direniş

- 06/08/2012
10,00(1 oy)

Yıllardır 2. Dünya Savaşı’nı deşmekten bıkmayan Amerikan sineması, son yıllarda bu alandaki istikrarını yitirmeye başlasa da, halen bu savaştan film çıkarmayı başarıyor. Filmin Belarus’ta geçmesi ve kadronun çekiciliği de “Defiance”i şans verilebilir bir film yapıyor.

 

“Defiance” Almanların Belarus’u işgalinin ardından çıktıkları Yahudi avından kaçıp, ormanlık bir alanda kendilerine bir yaşam alanı inşa eden bir grup insanın hayatta kalma mücadelesini, daha çok grubun lideri üzerinden anlatıyor ki bu örgünün içine aksiyon sokmak pek de kolay olamıyor. O yüzden filmin aksiyon sahneleri, son dönemin kalburüstü savaş oyunlarını anımsatır derecede gerçekçi fakat yeterli değil çünkü filmde sürekli doğa koşullarının zorluğu meselesi de ifşa ediliyor. Bu iki mesele arasında bir denge de yakalanılmış fakat gerçek hikayeden uyarlandığı belirtilen filmde daha fazla patlayan silah sesi işitseydik daha iyi olmaz mıydı, bu tartışılır.

 

Grubun lideri Tuvia’nın iktidar sahibi olma meselesi de filmde fazlaca gösteriliyor. Kendisini grubun bir çeşit lider ilan eden Tuvia, çoğu zaman sorumluluğu ele alıyor ve gerektiği anlarda grubu komuta ediyor. Kardeşiyle yaşadığı problemler ve hastalığının getirdiği zayıflıklar da kimi zaman bu konunun üzerine bir sos oluyor.

Aslında fazla uzatmaya da gerek yok. “Defiance” türler arasında belirli bir uyum yakalayabilen, kimi zaman heyecanlı kimi zaman da dramatik olabilen yapısıyla ilgi çekici geliyor. Yine de “izlenmezse olmaz” diyebileceğimiz bir film de değil.

 

Filmin yönetmeni Edward Zwick. Daniel Craig’in başı çektiği oyuncu kadrosunda Liev Schreiber, Jamie Bell, Alexa Davalos, Tomas Arana ve Mia Wasikowska var.

Defiance – Direniş Yorumları

Yorum Yok


+ 3 = beş

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri