Dedemin İnsanları

- 08/01/2012
7,22(9 oy)

Türkiye’nin en popüler sinemacılarından biri olan ve “bir filmi iyi, bir filmi ‘değişik’” yaftasını alsa da aslında tüm filmleri belirli bir çıtanın üstünde olan yapıtların sahibi Çağan Irmak. Mesela “Karanlıktakiler” maalesef keşfedilemeden vizyondan göçmüştü ve sinema seyircisi için kaçırılmış bir fırsattı.

Her neyse, “Dedemin İnsanları” Çağan Irmak’ın yine herkes tarafından beğenilen filmlerinden, ki yazının yazıldığı esnada izleyici sayısı 1 milyonu aşmıştı. Irmak her seferinde seyirci sayısının kendisi için önemli olmadığını belirtse de belli ki senaryosunu oluştururken bunu da dikkate almaktan geri durmuyor.

Öyle ki; Çağan Irmak’ın sayesinde Çetin Tekindor artık yavaş yavaş bir Hulusi Kentmen figürü olmak üzere. Ne zaman akla bir dede rolü gelse Tekindor aranan isimlerden oldu. Ki kendisi “Ulak”ta da Irmak’la beraber çalışmış fakat burada ilgilenmesi gereken bir torunu olmadığından olsa gerek, filmde pek sivrilememişti.

“Dedemin İnsanları” Cumhuriyetin ilk yıllarından gerçekleşen sancılı mübadele dönemine el atmış. Mübadeleden sonra aslında Türk olsalar da Yunanistan kültürüyle yoğurulmuş ve kendi aralarında da Yunanca konuşan göçmenler, kuşaklar boyunca dışa itilmenin sıkıntısını nasıl yaşamışlar, Çağan Irmak bunu göstermiş. Bunu gösterirken de sadece bu sorunun muhataplarına değil, genel olarak farklı kökenleri nedeniyle sıkıntı çekenlere de değinmiş. 12 Eylül darbesinin izlerini de bir kez daha, bu kez az da olsa görüyoruz. Ayrıca Türkiye – Yunanistan dostluğuna da oldukça iyimser göndermeler var.

Fragmanı görücüye çıktığında film başta oyuncu kadrosu sebebiyle “Babam ve Oğlum”a hayli benzetilmişti. Irmak, her ne kadar iki film arasında bir bağ olmadığını iddia etse de, ki konu olarak gerçekten de öyle, merkezde yine sıcak bir “dede – torun” ilişkisi olmasından ötürü bu iki yapım arasında bir köprü kurmak mümkün. Irmak, tıpkı “Babam ve Oğlum”daki gibi, aileyle birlikte geçirilen ve bir daha bu zamanları asla geri getiremeyeceğini bilen seyircisine bu günleri anımsatıp, bu günlerin bitişinin duygusal etkisini de yaşatarak, yine dede – torun ikilisinin iletişimi ekseninde seyirciye bol bol gözyaşı dökme imkanı tanımış.

Çağan Irmak’ın oyuncu seçimi için de sanki bir yenilenme gerekiyor gibi. Beğendiği oyuncularla defalarca kez çalışan Irmak, benzer hikayelerinde de aynı oyunculara şans tanıyınca, filmleri arasında benzerlik kurulması da gayet doğal diye düşünüyorum. Irmak’la çalışmak isteyen oyuncuların sayısına bakarsak, bu seçiminde pek zorlanmayacaktır herhalde ünlü yönetmen.

Filmin oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Gökçe Bahadır, Hümeyra, Yiğit Özşener, Mert Fırat, Ezgi Mola, Durukan Çelikkaya, Sacide Taşaner, Mehmet Ali Kaptanlar, Ushan Çakır ve Zafer Algöz var.

Dedemin İnsanları Yorumları

Yorum Yok


+ altı = 9

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri