Death Proof | Ölüm Geçirmez

- 29/10/2007
7,42(12 oy)

Güzel Kızlar, Kucak Dansı ve Death Proof

İşte her şeyiyle bir Quentin Tarantino filmi. İzlediğimde aklımda oluşan ilk düşünce bu oldu. Kısaca filmin konusuna değinip daha sonra filmle ilgili görüşlerimi arz etmek istiyorum.

Texas’ın ünlü DJ’lerinden olan 3 kız arkadaş hafta sonu tatillerini geçirmek için bir göl evine gitmeye karar verirler. Yolculukları esnasında mola verdikleri bir barda kendilerini takip eden dublör Mike’la tanışırlar. Dublör Mike “Ölümgeçirmez” adını verdiği güçlendirilmiş arabasıyla her şeyi planlayıp tasarlayarak kızlara son hızla çarpıp ölümlerine sebep olur ve suçlanmadan serbest kalır. Aradan 1,5 sene geçtikten sonra yine aynı bölgede film çekimi için bulunan aynı zamanda dublör olan 4 kızı takip etmeye başlar. Fakat bu defaki kızlar öncekilere hiç benzememektedir.

Filmin senaryosunu, yönetmenliğini ve görüntü yönetmenliğini Tarantino üstlenmiş. Böyle olunca da her şeyiyle bir Tarantino filmi ortaya çıkmış. Filmde kendisi de kısa bir rol ile bir barmeni canlandırmış. Oyuncular birbirinden güzel 7 kız ve kendisi de kurt bir aktör olan ve Dublör Mike rolünü üstlenen Kurt Russell. Tarantino oyuncu kadrosunu seçerken Kill Bill’de Uma Thurman’ın dublörü olan Zoe Bell dışındaki kadın aktristlerle ilk kez çalışmış. Hatta 2 tanesi için birer kez deneme çekimi yapmış ve hemen ekibe dahil etmiş. Kurt Russel bu filmde sanatının tüm inceliklerini tam anlamıyla döktürmüş bence. Canlandırdığı Dublör Mike yüzünde derin bir yara izi olan ürkütücü bir tip. Kurbanlarını takip ediyor, tasarlıyor ve kaza süsü vererek işlerini ustalıkla bitiriyor. Kurban derken, öldürdüğü ilk grup DJ kızlar gerçek manada kurban olurken, 2. Grup dublör kızlar avcı oluyor ve dublör Mike bu defa kurban oluyor.

Tarantino filmi Kill Bill’de olduğu gibi 2 parçaya bölmüş. Hikayeyi biraz uzatsa Kill Bill 1 ve 2 gibi 2 filmde çıkabilirdi. Filmde kızlar bol bol bacaklarını sergiliyorlar. Bu dikkatimi çekmişti. İnternetteki araştırmalarımda gördüm ki; meğerse Tarantino’nun bir ayak düşkünlüğü varmış. Görüntü yönetmeni de kendisi olunca bol bol izlemek zorunda kalıyorsunuz.Filmde kızlar arasındaki konuşmalarda diyaloglar bir hayli uzun tutulmuş. Ama bu durum filmden sizi koparmıyor ve konuyu dağıtmıyor.

Bir de sık sık 70’li yılların arabalı kovalamaca sahneleri barındıran kült filmlerine atıf yapıyor. Zaten “Death Proof” dublör Mike’ın arabasının ismi olunca da bu durum kaçınılmaz oluyor. Tarantino adeta o ortamı filmine taşıyor. Zaten filmin çekildiği ortam da kırsal bir kesim ve günümüze ait çok az şey barındırıyor. Motoru güçlü eski model arabalar, toprak yollar bolca görünürken şehir ortamını filmin içine hiç taşımamış. Tarantino bir araba filmi çekmiş ama finaliyle ne araba filmi olmuş… Ben bir otomobil filmi çekersem işte böyle çekerim demeye getirmiş. Senaryo açısından bir şey dikkatimi çekti. DJ kızları öldürdükten sonra hastahanede bu olayın peşini bırakmayacağını söyleyen baba – oğul polisler filmin sonuna kadar görünmediler.

Bir de kucak dansı meselesi var. DJ kızlardan birine dublör Mike bir şiir okuyor ve kız yapmaması için diğer arkadaşları tarafından uyarıldığı halde kucak dansı yapıyor. Ama ne dans. :) Film uzun diyaloğlarından dolayı başta biraz sıkıcı gelebilir ama Aksiyon başladıktan sonra zevkle izleyip güzel vakit geçirebileceğiniz bir film olmuş. Zaten izleyicilerden de bir hayli beğeni toplamış olmalı ki 7,5 gibi yüksek bir rating almış.

Death Proof | Ölüm Geçirmez Yorumları

15 Yorum


3 × = yirmi yedi

 • collapse 24 Aralık 2007 12:24

  kızlar güzel ama bence film çok berbat :)

 • VoDKa 17 Ocak 2008 11:06

  kaç tane tarantino filmi izledin ki filme berbat diyebilme cesaretini gösteriyorsun weya kendinin daha iyi film çekebileceğini mi düşünüyorsun ki böyle bir yorum yapıyorsun

 • egemen 11 Şubat 2008 3:07

  nası lanet bi film bu anlatamam.film bi sıkıcılıktan sonra finale gelio finalde yamuluyosun cok sinir oldum.ama kızlar bu filmi sevebilir çünki kahramanımız filmin sonunda yamuluyo.yani hepimiz filmdeki tip kızlardan nefret ederiz belki aşık olmuşuzdur yada reddedilmişizdir onların bu hali ve gördükleri ilgi onları bu hale getiriyor olabilir…herneyse adamımız o "bitch"leri öldürürken ne yalan söyliyim bende çok keyif aldım.tam bunlarıda öldürecek derken,bilirsiniz işte kahramanlar ölmez genelde.adamımız ölüyor hemde o sürtükler tarafından dövülerek.lanet olsun tarantino olsaydım bu filmi böyle bitirmezdim eminim o da acı çekmiştir.

 • yavuztoy 19 Şubat 2008 0:32

  birçok kişi için berbat olablir ama tarntino nun otobiyografisini okuyanlar için ix bir yapıt ngüsel ne çirkin , vasat bşr tarantino sunumu

 • bukalemun 8 Mart 2008 23:32

  yahu arkadaşlar bu film grindhouse ‘ un 2. yarısı. nedir grindhouse? tarantinonun death proof adlı filmi ve robert rodriguezin planet terror(dehşet gezegeni) adlı filmlerinin birleşimidir. öçncelikle planet terror ü izlemeniz gerekir ki death proof tan birşey anlayabilesiniz. tek başına bu film cidden de bir halta benzemiyor olabilir. malum seri 3 leme değil ikileme yani bi başlangıç bi de final var. siz direk finali izlemişsiniz yorum yapıyorsunuz. (siz derken kastettiklerim zaten yorumları okunduğunda ortaya çıkacaktır)

 • xx-mike 24 Mart 2008 14:48

  you death proof films good any froof girls pictures

 • xx-mike 24 Mart 2008 14:51

  girls and mikes brutalıty girls good year old meksiko xoxo
  cars yes (goooooooooooooooooood)

 • sinema 31 Mart 2008 3:54

  tarantino ve rodrigez’in dahiliğini anlayamayan insanlar varmıydı ya hala bu adamlar sinemanın öteki boyutunu çoktan keşfettiler

 • televizyon 18 Nisan 2008 0:43

  tarantino ve rodrigez gerçek anlamda sinema ya başka bir boyut getirdiler
  bence süper bir olay

 • dana 27 Nisan 2008 16:54

  ben bu kadar iğrenç bi film hayatımda görmedim ne başlangıcı belli ne sonu

 • evren 20 Mayıs 2008 21:37

  filmi izlerken başta çok sıkıldım ama son 30 dakika çok heyecenlıydı ve filmi izlemeye deydi..

 • arzu 20 Temmuz 2008 21:37

  bu tarantinonun tüm filmleri+18lik mi olur ya ne biçim bi adam üstelik başarılı

 • ozgurluk83 28 Temmuz 2008 12:44

  son zamanlarda tarantino filmlerinin kalitesinde bir düşüş var.abuk sabul şeyler yapıyor.Düşünüyorum da bu filmin altında tarantino olmasaydı kim bu filmi izlerdi.

 • XMAN 30 Ağustos 2009 21:14

  flim hakkında yorum yaparken dikkat arkadaşlar siz sevmiye bilirsiniz ama başkaları sevebilir…..

 • Tv izle 20 Kasım 2010 17:19

  güzel bir filim bence Televizyonlarda verilse izlenme rekoru kırar kesin.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri