Daybreakers – Vampir İmparatorluğu

- 23/03/2015

Malumunuz Vampir külliyatında Edward’ın Bella’yla ilişkisinden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Genç yaşta vampir olduğu için yakışıklılığı hiç kaybolmayan, güneşe çıktığında ayın on dördü gibi parlayan Edward, tüm karizmasını kenara koyup sıradan, fazla karakteristik özellikleri bulunmayan tipik bir kıza abayı yakınca ( aslında sıradan betimlenilmek istense de beyaz teni ve doğal güzelliğiyle Kristen Stewart pek de alışıldık biri durmuyordu Bella rolünde ) birden her tarafımız “imkansız aşk”lar barındıran vampir öyküleriyle sarılıverdi. Sinemadan tutun da gittiğiniz kitapçı raflarında bile mutlaka çok gişe yapan / çok satanlar bölümünde vampir öyküleri duruyor. “Daybreakers” ise bu konuda ezber bozmak isteyen bir çalışma.

 Daybreakers
“Daybreakers”ta aşk acısıyla kıvranan yakışıklı vampirler ve güzel kızlar yok. Bu da filmi takip edebilecek potansiyelin % 80’ini elinin tersiyle ittiği manasına da geliyor. Yakın zamanda yaşanan bir evrim sonucu insanların büyük bir çoğunluğu vampir olmayı tercih etmiş. Kalan az sayıdaki insansa haliyle vampirlere yem olmak istemediğinden köşe bucak kaçıyor. Vampirler ellerindeki az sayıda insan stoğu yüzünden yapay kan çalışmaları üzerinde yoğunlaşmış. Bir yandan da kalan insanları yakalamak için çabalıyorlar. Uzun süre aç kalan vampirler ise vampirlerle beslenen başka yaratıklara dönüşüyor.  Kendi iradesi dışında ısırılmasıyla vampir olan Edward da bu yapay kan çalışmalarının içindeki bir bilim adamı. İnsan kanı içmeyi reddeden Edward, tesadüfen karşılaştığı bir insan grubuyla yaptığı iş birliğiyle, vampirliğe bir çeşit tedavi yöntemi bulunmasının da kapılarını açıyor.
 Daybreakers
Oldukça karanlık ve basık atmosferi insanda bıkkınlık yaratsa da filmin genel amacına hitap ediyor bu vaziyet. İnsanların kendi içinde ayrıldıkları gruplar türlü sosyolojik alt okumalara açık olmakla birlikte filmin derdi pek bu değil gibi. İnsanları oluşan korkunç yeni dünyanın atmosferine sokmaya çalışırken vampir mitine yeni birşeyler ekleme gibi bir gayesi olmadığını da anlıyoruz. İki karakteristik oyuncu Ethan Hawke ve Willem Dafoe’ye ürkütücü bir profille Sam Neill’in eşlik ettiği yapımda, birkaç mide zorlayıcı sahne görsek de film bittiğinde hafızamızda pek birşey kalmıyor. İyi niyetli bir çalışma olduğu gerçek lakin 2009 tarihli filmi bir beş yıl sonra oturup birilerinin izlemek isteyeceğini söylemek de gerçekçi olmaz.
2009 tarihli olmasına rağmen çok zayıf görsel efektlere sahip filmde yönetimi ve senaryoyu Michael ve Peter Spierig kardeşler üstlenmiş.   

Daybreakers – Vampir İmparatorluğu Yorumları

5 Yorum


yedi × 6 =

 • divx fil izle 15 Mayıs 2015 21:02

  2009 yapımı güzel film

 • sinema akademi 7 Ekim 2015 15:40

  İstediği eğitimi yıllardır alamayanların imdadına özel ders hizmetimiz yetişiyor.Türkiye’nin en iyi eğitmenlerinden ders alma fırsatı ile profesyonel bir oyuncu olmak ve dizi ve sinema filmlerinin en iyi oyuncularından biri haline gelmek artık çok kolay!
  Daha fazlası için tıklayın: http://www.sinemaakademi.com.tr/ozel-oyunculuk-dersi/
  ‪#‎sinemaakademi‬ ‪#‎özelders‬ ‪#‎oyuculuk‬

 • komikfilmizle 7 Ocak 2016 14:52

  Türkiye’de vampir filmlerini çok sevilerek izleniyor.,
  Tamam zevk meselesi ama zevkinde bir doruğu var be kardeşim

 • aysee 24 Eylül 2016 10:45

  harika bir yazı teşekkürler :) birbirinden harika içeriklerin, dizi-film önerilerinin ayrıca müzik listelerinin olduğu bloğuma göz atmalısınız :) https://sofistikedusunur.blogspot.com

 • kısa film izle 29 Temmuz 2017 19:07

  2009 yılında yapılan ilginc filmlerden birisi.. tavsiye edilir.

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri