Dallas Buyers Club – Sınırsızlar Kulübü

- 09/03/2014

Hem en iyi erkek hem de en iyi yardımcı erkek Oscarlarının ikisini birden alan “Dallas Buyers Club” bu hafta vizyona girdi. Önce filmi biraz irdeleyelim.

Amerika’nın hastalıklı sağlık sistemini Michael Moore’un “Hasta” filminde görmüştük. Konunun kıyısından köşesinden geçen “Love and Other Drugs” birkaç sahnesi haricinde Viagra’nın piyasaya sürülüşünü ve insanların sosyal hayatlarındaki etkisini gösteriyordu.

 Dallas Buyers Club

“Dallas Buyers Club” ilk yarım saatlik süresi boyunca dağınık bir görüntü vermese de ana tema olarak oradan oraya savruluyor. Ancak  yeraltı edebiyatında rastlayabileceğimiz mekanlardaki tiplerle tanıştırıyor bizi. Ron Woodroof, bir fahişeden AIDS kapıyor ve doktorlardan 1 aylık ömrü kaldığını öğreniyor. Sırf eşcinsel ilişki ile de bulaşabiliyor diye hastalığını önceleri kabul etmiyor. İnkar evresinden kabullenme evresine geçtikten sonra arkadaşları tarafından dışlanıyor fakat hayatta kalmanın yollarını da aramaya başlıyor.

Katman katman ilerleyen bir hikayesi var filmin. Rayına oturana kadar da dağıtmıyor konusunu fakat asıl meselesinin ne olacağını da bir türlü öğrenemiyoruz. Ron hayatta kalmanın yolunu Amerikan Gıda ve İlaç Başkanlığı olan FDA tarafından onaylanmayan ilaçlarda buluyor. FDA tarafından onaylı ilacın ise çıkar ilişkilerine dayandığından piyasaya sürüldüğünü görünce yavaş yavaş yasal bir sürüncemenin içinde buluyor kendisini.

 Dallas Buyers Club

Filmin gidişatıyla ilgili fazla ipucu vermeden konusunu ancak bu şekilde özetleyebiliriz. Ron hayatını serserilikle sürdürürken AIDS olduğunu öğrenince arkadaşlarının eşcinsel imalarına maruz kalıyor. Üstelik kendisi de homofobik. Eşcinsellerle el sıkışmıyor mesela. Zaman zaman bu konuya eğilindiğini görüyoruz. Ötekiye karşı olanın öteki gibi algılanma meselesine . Bazen Ron’un zekasıyla bürokratik işlerin altından nasıl kalktığını izliyoruz. En çok da ilaç şirketleriyle giriştiği mücadeleye tanık oluyoruz.

 Dallas Buyers Club

Eşi benzeri bulunmaz bir film değil “Dallas Buyers Club”. Fazla tanıdık gelen birkaç dramatik noktası da mevcut. Ortalamanın üstü diyebileceğimiz bir film. Daha fazlasını söyleyemiyoruz ne yazık ki.

Filmin yönetmeni Jean-Marc Vallée. Oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner, Denis O’Hare ve Steve Zahn var.

 Dallas Buyers Club

Bu filmle Oscarı kapan Matthew McConaughey ve Jared Leto hem zihinsel hem fiziksel olarak rollerine çok iyi hazırlanmışlar. Jared Leto’nun performansına şapka çıkarılır zaten. Matthew McConaughey de çok iyi bir iş çıkarıyor fakat Oscar gecesinden ödülle ayrılmasını sürpriz olarak görmem konusunda kafamda bir şey değişmiş değil. Christian Bale’in “American Hustle”ını izlemediğim için sadece Leonardo DiCaprio’nun hakkının yenip yenmediğini de söyleyemiyorum henüz.

Dallas Buyers Club – Sınırsızlar Kulübü Yorumları

Yorum Yok


1 + altı =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri