Crank | Tetikçi

- 02/10/2011
8,80(5 oy)

“Crank-Tetikçi”de Jason Statham’ın kendini gösterebildiği pek çok sahne bulunuyor ve son dönemin aksiyon starlarından Statham, neyse ki bu fırsatı geri tepmiyor. Üstelik canlandırdığı karakter kendisine şırınga edilen bir kimyasal nedeniyle ölüm döşeğinde fakat onun ölümü beklemek gibi bir derdi yok. Vücudunun ihtiyacı adrenalin, bu sayede ölüm sürecini yavaşlatıyor kendisi fakat neticede intikamını alması için gereken süre oldukça az. Bu sebeple filmin ana karakteri Chelios, intikamına ilerleyen yolda kendine bir sürü dönemeç hazırlıyor ve adrenalin uğruna maceradan maceraya koşuyor. Elbette bu kısımlarda belirli bir abartı söz konusu, mesela elektroşok uygulanan kısım fazla eğreti kalıyor fakat hikayenin esas iskeletinin dayandığı nokta, yani adrenalinin ölümü yavaşlatma kısmı da birçok bilimsel terimin çabasına rağmen kulağa mantıklı gelmiyor. Bu sebeple izleyicinin en başından kabullenmesi gereken kısmi bir mantıksızlık var. Yine de bu mantıksızlık oldukça dozajında kalıyor çoğu kez.

Chelios düşmanına yaklaştıkça adlarını o ana kadar hiç duymadığımız lakin illegal işler çevirdiklerine şüphe olmayan tipler bir bir sıralanıyor. Bu tipler bugüne kadar gördüğümüz benzer filmlerdekilerden farklı gözükmese de oyuncu seçimindeki başarının da yardımıyla klişe batağına saplanıp kalmıyorlar. Bir bölümde filmin eğlence anlayışına hizmet etmesi için, o ana kadar figüran işlevi gören bir kadın karakter birden bir adrenalin unsurunun parçasına dönüşüveriyor. Son yıllarda bu türün alışkanlığı haline gelen sürpriz bir hamle de mevcut. Yani “Crank”ta birçok farklılık bir araya gelip bir bütünün parçası gibi davranıyorlar ve üstelik bunda başarılı da oluyorlar. Aksiyon severlerin dışında eğlencelik bir film arayanlar da “Crank”ı tercih edebilirler.

Filmin bir devam yapımı da gelmişti. “Tetikçi 2: Yüksek Gerilim”de ilk filmdeki “kendini ciddiye almama” durumu iyice abartılmış ve neticede ortaya çıkan fazla absürd ve eğlenceden uzak bir yapım olmuştu. Üstelik ilk filmdeki bilinçli zevksizliğin yerinde yeller esiyordu açıkçası.

 Filmde Jason Statham, Amy Smart, Efren Ramirez, Dwight Yoakam, Carlos Sanz ve Reno Wilson gibi isimler rol alıyor. Filmin yönetmenleri Mark Neveldine ve Brian Taylor.

Crank | Tetikçi Yorumları

Yorum Yok


3 × üç =

Film Türleri

Yapım Yılları

Film Festivalleri